روتاری جوینت

 

روتاری جوینت قطعه ای بسیار کاربردی است که سبب انتقال مایعات یا گاز با فشار می شود. مهمترین کاربرد روتاری جوینت این است که در زمان حرکت رول یا غلطک، می تواند سیال مربوط به بخار را خارج نماید. این سیال از یک طرف داخل رول بوده و از سوی دیگر شامل بخار یا سیالی است که خنک گردیده است. 

 

این محصول دارای ۴ پایه اصلی است که شامل غلاف، محور، یاتاقان، ایستگاه و سایر موارد بوده و معمولاً جنس فولاد و آلومینیوم آن گزینه بهتری در برابر انواع فشار هستند. غلاف روتاری به طور کلی در کنار هم قرار می گیرد و یک معبر ورودی مخصوص هستند که سبب می شود سطح تامین کنندگی خوبی داشته باشد. این محصول برای چرخاندن و بیرون راندن مایع به بیرون در نظر گرفته شده است و به طور کلی در خرید باید به آن دقت شود.

 

روتاری جوینت

سیالات مورد استفاده در روتاری جوینت‌ها:

 

سیالاتی که به طور معمول با روتاری جوینت‌ها استفاده می‌شوند، شامل انواع رسانه انتقال گرما و رسانه نیروی سیال مانند:

 • بخار
 • آب
 • روغن داغ
 • مایع هیدرولیک
 • هوا
 • خنک کننده‌ها

 

همچنین برای نصب در انتهای یک محور یا اطراف محور میتوانند پیکربندی شوند.محور روتاری به شکلی طراحی شده است که در داخل روتاری قرار گرفته و به حرکت در می آید. در خرید باید به کیفیت این محور دقت شود. در برخی از دستگاهها محور نقش غلاف را ایجاد می کند. هسته روتاری یک معبر مشخص است به طوری که از ریزش و خروج ماده سیال به بیرون جلوگیری می کند. این محصول به طور کلی دسته بندی های خاصی دارد و می تواند در بهترین شرایط اجرا شود.

 

در زمان خرید این محصول بهتر است به مفصل گردان دقت کنید. مفصل گردان که به آن مفصل چرخشی نیز گفته می شود بین لوله های ثابت و قطعات دوار ارتباط درستی برقرار می کند. اینطور که بررسی ها نشان می شود این مفصل ها سبب انتقال مواد گازی شده و در نهایت سبب می شود که مایع و یا نیمه جامد به ماشین آلات انتقال یابد.

 

روتاری جوینت

 

 

طراحی و ساخت

 

روتاری جوینت ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند و بر اساس اهداف کاربردی دسته بندی می شوند و عناصری هستند که کم و بیش، می‌توانیم در هر محیط صنعتی پیدا کنیم. اعم از:

 

 صنایع پلاستیک، صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع کاغذ سازی و چاپ، صنایع غذایی، صنایع خودرو سازی، فولاد، فرآوری نفت و گاز…

 

 

آنها عناصر مورد استفاده با انواع سیالات و در محدوده ای از فشار بسیار متغیر هستند. همچنین در انواع مختلف یک ورودی-یک خروجی ، چند ورودی-چند خروجی ساخته می‌شوند. ماده مورد استفاده در طراحی این اتحادیه ها دارای سازگاری شیمیایی بوده و ضد نشتی است.

 

افزایش استفاده از روتاری جوینت در بخش صنعت باعث رونق بازار جهانی روتاری می‌شود.
در حال حاضر، طیف گسترده ای از روتاری جوینت‌ها به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی در بازار موجود است. به دلیل افزایش قابل توجه در بسیاری از بخشهای صنعتی از جمله هوافضا، انرژی، دفاع، اتوماسیون کارخانه، مواد غذایی و نوشیدنی، تجهیزات سنگین، نفت و گاز، پزشکی و فلز، احتمالاً بازار روتاری بتدریج گسترش خواهد یافت. روتاری جوینت ها انواع مختلفی دارند و از نظر جنس اولیه و موقعیت ساخت بسیار متفاوت طراحی شده اند. روتاری جوینت از نظر تعداد پورت به مدل های تک پورت و مولتی پورت دسته بندی شده اند.

 

روتاری جوینت ها در مدل های مفصل چرخشی، مفصل گردان و زانوی چرخشی طراحی شده اند و به نوبه خود سبب جریان مایع را از یک لوله به بخش دیگر دنبال می کنند. تجهیزات چرخشی به طور کلی موقعیت خاصی را شکل می دهند.  انواع روتاری مخصوص هوا، آب و بخار و همینطور روغن داغ وجود دارد و در سری های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰ و بیشتر به فروش می رسند. این محصولات در سایزهای ۸/۱ های ۷۲ در نظر گرفته شده است و حداکثر فشار کاری تا ۱۴۰۰ بار ارزیابی شده است.

 

حداکثر دمای کاری تا ۳۱۵ درجه سانتی گراد ارزیابی شده است. حداکثر سرعت برای این مورد تا ۳۵۰۰ دور در دقیقه بررسی شده است.

 

روتاری جوینت

 

 

اطلاعات مهم جهت انتخاب روتاری جوینت:

 

 • نوع سیال (بخار ، آب ، هوا و غیره)
 • سرعت چرخش
 • فشار
 • درجه حرارت
 • نرخ جریان
 • اندازه اتصالات لوله کشی و تجهیزات

 

انتخاب روتاری جوینت گزینه ای مهم است که به نگاه دقیق نیاز دارد. از برنامه های اختصاصی و تخصصی برنامه کاربردی گسترده برای ارزیابی ظرفیت جریان و افت فشار و همچنین برآورد عمر سیل در شرایط عملیاتی واقعی استفاده می‌شود.  درجه دقت عناصر مکانیکی آن توسط کاربردی مشخص می‌شود که ما می‌توانیم آن را پیدا کنیم و میزان توجه مورد نظر را تعیین کنیم. آنها عناصری با یک طراحی مشترک هستند، ما قطعات ثابت، قطعات چرخشی و یک یا دو عنصر مهر و موم را پیدا خواهیم کرد.

 

بسته به درجه حرارت که در طول عملیات، تحت تاثیر قرار می‌گیرد، باید توسط یک مدار خارجی که در آن سیال عبور می‌کند از طریق روتاری جوینت، که مجدد می چرخد، خنک شود. روتاری جوینت‌ها، برای تامین فشار هیدرولیکی مناسب هستند.

 

روتاری جوینت

 

انواع روتای جوینت

 

 • روتاری جوینت استیل

روتاری جوینت استیل معمولاً در صنعت بزرگ کاربرد دارد و برای ماشین آلات ریخته گری استفاده می شود. جنس استیل به کار رفته برای این سبک از روتاری اهمیت زیادی دارد و تضمین کننده موقعیت کار است.

معمولاً روتاری استیل از اسپول استنلس استیل ۳۰۴ نگیر تشکیل شده است به طوری که یک آپرینگ نگهدارنده فنر آن نیز از جنس استیل مرغوب است. فنر به کار رفته به صورت فولاد فنر بوده و از جنس استیل ۳۰۲ نگیر است.

درب به کار رفته از جنس استنلس استیل بوده و به شکل ۳۰۴ نگیر است. گسکت آب بندی بین درب و بدنه اجرا شده است. ذغال کربن ایتالیایی به کار رفته برای درب و زیر اسپول و همینطور برای پوسته نیز اجرا می شود.

 

 • روتاری جوینت روغن

روتاری جوینت روغن مخصوص صنایع نفت و گاز است. این محصول سبب می شود تا هزینه های عملیاتی کاهش شاید و بهینه سازی ایمنی نیز بیشتر شود و البته که سطح خطر نیز کمتر می شود. روتاری جوینت روغن معمولاً یک شیر انتقال دهنده هوا، بخار و همینطور در لیست روتاری جوینت آب قرار می گیرند.

این شیر به صورت سرد و گرم اجرا می شود. شفت فولادی به کار رفته برای این محصول ضد زنگ است. حداکثر فشار آن ۱۰ بار بوده و حداکثر دما نیز ۳۱۵ درجه سانتی گراد است. سرعت قابل قبول برای این روتاری ۲۵۰ دور در دقیقه گزارش شده است. این روتاری ها در لیست اتصالات رشته ای و توزیعی قرار دارند و همینطور واشر مخصوصی برای مقاومت در دماهای بالا دارند.

 

 • روتاری جوینت پنوماتیک

روتاری جوینت پنوماتیک گزینه کاربردی برای بخار و چرخش آب بوده که مربوط به تجهیزات مکانیکی است. این مدل از روتاری ها به طور کلی شامل کیفیت بالایی می شود و سبب جلب اعتماد بالا در بازار خواهد شد.

این قطعات به طور کلی شامل یک سری پیچیدگی ها است اما قیمت مناسبی دارد. روتاری جوینت پنوماتیک دارای محور مخصوص و موتور خاصی است به طوری که سبب روز قدرت خروجی لازم می شود.

 

لازم به توضیح و تذکر است که در بین سازندگان دستگاه در ایران فقط  2 یا 3 واحد دارای مجوز و پروانه بهره برداری از سازمات صنایع و معادن هستند که گروه صنعتی بهساز پلیمر از سال 79 تحت پروانه بهره برداری سازمان صنایع فعالیت می‌نماید.

همچنین متاسفانه اکثر آگهی دهندگان در فضای اینترنت با عنوان سازنده دستگاه ظروف یکبارمصرف واسطه می‌باشند و هیچگونه مجوز از اداره صنایع نداشته و حتی نام شرکت و یا نام تجاری انتخاب کرده برای معرفی کالا خود نیز درهیچ اداره و سازمانی ثبت شده نیست.

 

 

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت بدون درج منبع پیگرد قانونی خواهد داشت.

امیدواریم مطالب فوق مفید بوده باشد

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

بهساز پلیمر