گرانول بازیافتی چیست و روش های تولید گرانول بازیافتی

گرانول های بازیافتی گونه ای دیگر از گرانول ها میباشند که این گرانول ها از پلیمر و ضایعات پلاستیک ، نظیر PE ، PP و سایر پلاستیک های قابل بازیافت ساخته میشود و به جهت استفاده از آن بایستی آن را ذوب کرده و سپس شکل داد تا بتوان قطعات جدیدی ساخت . برای تولید گرانول بازیافتی بایستی ابتدا ضایعات پلاستیکی و پلیمری در داخل دستگاه بازیافت شود و پس از برش ، این ضایعات پلاستیک به تکه های ریزی تبدیل شده که به این تکه های ریز، گرانول بازیافتی میگویند.

یکی از فاکتور های مهم در تولید گرانول بازیافتی ، کیفیت گرانول در عرصه مصرفی صنعت میباشد زیرا گرانول های بازیافتی فرآوری شده از پسماند های متفاوت پلاستیک ها میباشد ، عواملی نظیر روش بازیافت ، نوع شست و شو گرانول ، تفکیک و جداسازی بهینه آن و … همگی تاثیر مستقیمی در کیفیت گرانول بازیافتی و قیمت تمام شده آن دارد.

گرانول بازیافتی

گرانول بازیافتی

نحوه بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به گرانول پلاستیک

در مرحله اول، برطبق نوع ضایعات پلاستیک نظیر پلیمر و نایلون و … مرتب سازی میشوند. سپس به وسیله دستگاه آسیاب ضایعات پلاستیک خرد و به قطعات ریز تری تبدیل میگردد ، در ادامه روند بازیافت ، ضایعات پلاستیک خرد شده ، شسته شده و آماده انتقال به دستگاه گرانول ساز میشود. در مرحله بعدی نیز پلاستیک ها را در دستگاه گرانولساز میریزند و سپس پلاستیک ذوب گردیده و به صورت رشته های کوچکی از دستگاه خارج میگردد. در همین هنگام ، کاتر رشته های پلاستیک را ریز ریز میکند و به صورت ماده اولیه مانند گرانول پلی اتیلن و پلی پروپیلن و سایر انواع گرانول های پلیمری در میآورند.

بررسی روش های تولید گرانول بازیافتی

 

1 ) تولید گرانول رشته ای

اولین روش برای تولید گرانول بازیافتی ، به صورت رشته ای صورت میگیرد. از آنجا که ساخت دستگاه تولید این روش نسبتا ساده میباشد، در بازار داخلی با استقبال زیادی روبرو شده است. در این روش ابتدا بایستی تکه های مذاب پلاستیک از داخل دستگاه اکسترودر عبور کرده و سپس صافی بصورت رشته ای خارج میگردد. در ادامه این مواد را از استخر آبی جهت سرد شدن عبور میدهند و سپس از آن به سمت آسیاب پلاستیک هدایت میکنند تا بعد از پردازش خشک شوند، البته لازم به ذکر است از این روش برای تولید مواد تازه استفاده نمیشوند زیرا اکثرا دارای لبه های تیز هستند و این خشکی ها منجر به پایین آمدن خروجی نهایی محصولات میگردند.

 

2 ) تولید گرانول خشک

در روش تولید گرانول خشک، پلاستیک های خرد شده بعد از ذوب شدن، در اکسترودر و عبور از صافی؛ از سوراخ های ریزی خارج شده و به همان شکل مذاب ، به وسیله تیغه ای با سرعت زیاد برش میخورند و همزمان به وسیله ایجاد مکش و با عبور از مسیر های لوله ای، سرد و خشک میگردند.

لازم به ذکر است ساخت این نوع دستگاه گرانول ساز نیازمند دقت بیشتری داشته و قیمت این خط تولید به مراتب بالاتر از روش قبل میباشد. اما گرانول تولیدی در این روش ، بسیار شبیه به گرانول نو میباشد و از نظر ویژگی های پلاستیک ، دارای ثبات بهتری در این نوع مواد وجود دارد.

 

3 ) سیستم واتررینگ “Water Ring Cutting”

این روش مانند تولید گرانول خشک میباشد با این تفاوت که مواد بعد از گذشتن از صافی و بریده شدن، با استفاده از نیرو گریز از مرکز به دور مخزنی میچسبند . در اطراف این مخزن آب سردی در جریان میباشد که باعث کاهش دمای مواد میباشد . در این روش مواد به شکل دانه های عدس در میآیند و این روش برای کامپاند های شکننده استفاده میشود.

 

4 ) برش زیر آب “Under Water Cutting”

در این روش نیز همانند روش رشته ای بعد از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت شده و در همان جا به سرعت برش میخورند، این روش اغلب برای ظرفیت های بالا ( به عنوان مثال یک تن در ساعت ) استفاده میگردد و یکی از دلایل آن ، بالا بودن هزینه نگهداری سیستم میباشد. این روش برای بیشتر ترمو پلاستیک ها مناسب میباشند.

 

به چه علت بایستی از گرانول بازیافتی استفاده کنیم ؟

 

1 ) انگیزه های اقتصادی :

در مرحله اول، انگیزه های اقتصادی منجر به جذب افراد به این صنعت شده است. برای پایین آوردن هزینه و استفاده بهینه از منابع ، مهمترین انگیزه واحد های تولیدی جهت استفاده از گرانول بازیافتی، مبحث اقتصادی آن میباشد. همچنین خود فرآیند بازیافت هم با ایجاد ارزش افزوده قابل توجهی همراه میباشد ، به عنوان مثال بعد از تبدیل مواد ضایعات به گرانول، قیمت آن در بازار مصرفی ، رقمی حدود سه تا شش برابر خواهد شد، با این تفاسیر ، به هیچ عنوان نباید از اثرات مثبت بازیافت انواع مختلف لاستیک غافل شد. بکارگیری از گرانول بازیافتی علاوه بر صرفه اقتصادی ، از نظر زیست محیطی نیز دارای مزایای بسیاری میباشد.

 

2 ) انگیزه های زیست محیطی

همانطور که میدانید عمر مواد پلاستیکی بسیار زیاد است و تا سالیان سال به صورت دست نخورده در طبیعت باقی میماند، دفن یا رها سازی آن ها در محیط زیست اثرات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. سوزاندن این مواد هم ، علاوه بر آزادسازی گازهای سمی و آلودگی ها و خطرهای ناشی از آن، باعث افزایش میزان گازهای گلخانه ای و نهایتا گرم تر شدن کره زمین خواهد شد. طبق آمار نشان داده شده حدود پنج الی ده درصد تولیدات صنعت پلاستیکی کشور بازیافت شده و مجددا به چرخه تولید و استفاده باز میگردد. بازیافت و تولید گرانول بازیافتی یکی از روش های مرسوم مدیریت زباله و همچنین بهره برداری بهینه از منابع سوخت فسیلی مانند نفت و گاز طبیعی است.

 

کاربرد انواع گرانول های بازیافتی 

از آنجا که سالانه ضایعات پلاستیکی زیادی در سطح کشور تولید میگردد، لازم و ضروری است که این ضایعات پلاستیک را بازیافت و با تبدیل آن ها به انواع گرانول پلاستیک نظیر گرانول PE و  PP  و PS و … استفاده مجدد از آن ها در صنایع تولیدی و بسته بندی ، میتوان در سرمایه و انرژی تولید کنندگان صرفه جویی نمود.

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

  منبع : گروه آی تی بهساز پلیمر 

سایت : cupplast.ir

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *