ورق PP / پلی پروپیلن

 

بهساز پلیمر سازنده ورق pp و دستگاه ورق ساز پلیمری 

 

پلی پروپیلن گسترش یافته یا PP حباب یا لایه‌ای از پلی پروپیلن است که دارای ویژگی فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می‌دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد و بطور گسترده‌ای در صنعت هواپیمایی و وسایل کنترل رادیویی بکار می‌رود که این ویژگی ناشی از قدرت جذب فشار است.

 

نام این محصول پلی پروپیلن (PP) و فرمول شیمیایی آن –[CH2-CH(CH3)]n– می‌باشد. پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و بزرگ ترین مصرف کننده پروپیلن می‌باشد.

 

پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون پروپیلن در شرایط دما و فشار نسبتاً ملایم ودر حضور کاتالیست معروف زیگلر – ناتا انجام می‌شود . وجود این کاتالیست ، پلیمری به صورت ایزوتاکتیک را تشکیل می‌دهد که قادر به متبلور شدن تا حدود ۹۰ درصد می‌باشد.

 

پلی‌پروپیلن یا pp یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه این پلیمر می‌باشد.

ورق PP یا پلی پروپیلن یکی از انواع ورق های پلاستیکی است که ، هزینه تولید و مواد اولیه آن مانند ورق های پلی اتیلن PE پایین است. ورق های pp پلی پروپیلن با پلیمریزاسیون گاز پروپیلن تولید می شود. ورق های PP پلی پرو پیلن پلیمری از نوع نیمه بلورین با دانسیته پایین است که ، باعث می شود ورق های پلی پروپیلن مقاومت بالایی در برابر حرارت و تغییرات شیمیایی داشته باشد و نیز از خواص مکانیکی مناسبی برخوردار است.

 

 

 

 

 

 

 


 

انواع ورق PP

 

ورق های PP پلی پروپیلن دو نوع کوپلیمر و هموپلیمرتولید می شوند که ، ورق های کوپلیمر دارای خاصیت بیشتری هستند. حال به تفاوت های این دو می پردازیم .

ورق های که از نوع کوپلیمر می باشند ، قابلیت چاپ پذیری دارد، نیز یکی از شفاف ترین و مقاوم ترین ورق ها در برابر ضربه  در دمای بالا پایین است ، یکی دیگه از قابلیت های مهم ورق های PP خواص مکانیکی و عابق بندی مناسب تر نسبت به ورق هموپلیمر است.

 

 

 

 


 

خصوصیات ورق PP

 

 

این ورق ها عموماً سفید می باشند. ضخامت هایی که عموماً استفاده می شود در حدود 020 تا 2 میلیمتر می باشند. ابعاد ورق ها هم عموماً ار 10 سانت تا 120 سانتی متر می باشد. کشور سازنده ی این ورق ها هم عموماً ایران می باشد.

 

 

 

 

 

 


 

موارد کابرد ورق PP

 

 • ضربه پذیری بالا در دمای پایین
 • مقاومت بالا در برابر استحکاک و سایش
 • مقاوم در برابر الکتریسیته
 • سمی نبودن مواد اولیه و تولید شده
 • قابلیت جوش دادن
 • سبکی بیشتر نسبت به ورق های PET
 • پایداری ابعادی در دمای بالا
 • قابلیت لمینت شده با PE پلی اتیلن برای عایق بندی
 • شفافیت بالاتر با استفاده از افزودنی ها
 • قیمت پائین PP در مقایسه با دیگر پلیمرها
  وزن مخصوص و سبک PP
  انعطاف پذیری و طیف گسترده تولید PP با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متغیر
  افزایش کاربردهای جدید و بهبود خواص گریدهای تولیدی جدید
  افزایش کاربرد PP در وسایل و تجهیزات پزشکی و توسعه کاربردهای PP گرید خاص
  افزایش مصرف PP به صورت آلیاژ با دیگر پلیمرها
  جایگزینی پلیمرهایی مانند PS، PE و غیره با PP

 

 

 

 


 

 

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت بدون درج منبع پیگرد قانونی خواهد داشت.

امیدواریم مطالب فوق مفید بوده باشد

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

بهساز پلیمر

http://plasticcup.ir