کامپاند چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

همانطور که میدانید ، پلیمر از جمله موادی است که تحول بسیاری در صنعت ایجاد کرده است و کاربرد آن بقدری وسیع و گسترده میباشد که رشته ای در دانشگاه به این اسم وجود دارد ، هنگامی که به ترکیبات پلیمری ، ماده ای خاص که اغلب رنگی میباشد ، افزوده میشود ، ترکیبی دیگر به نام کامپاند ایجاد میشود ، کامپاند های پلیمری یکی دیگر از انواع مختلف مواد پلیمری کاربردی و پرمصرف در صنایع شیمیایی میباشد که برای افزایش ثبات و مقاومت مواد پلاستیکی بکار میرود. در واقع میتوان گفت این محصولات از ترکیب پلیمر ها و نوعی پودر به جهت تقویت ساختار پلیمری تشکیل شده است. علت بکارگیری از کامپاند در تولید محصولات پلیمری این است که بسیاری از تولید کنندگان برای تولید محصولات با پایه پلیمر با مشکلاتی روبرو شده اند ( مشکلاتی نظیر : ضعف فیزیکی | کاهش خواص | رنگ نامطلوب | طولانی شدن فرآیند تولید و … ) . بدین صورت با افزودن ترکیباتی مانند کامپاند و مستربچ ، خاصیت پلیمر و نهایتا فرآیند های تولیدی مورد نظر را تقویت میکنند.

کامپاند چیست ؟ | معرفی صفر تا صد کامپاند

کامپاند چیست ؟ | معرفی صفر تا صد کامپاند

کامپاند چیست ؟؟؟؟

از مهمترین مواد پلیمری که در تولید محصولات پلاستیکی استفاده میشوند ، کامپاند است. هنگامی که دو یا چند ماده اولیه را با نسبت های مشخصی با یکدیگر مخلوط نماییم ، کامپاند ایجاد میشود. علاوه بر مواد اولیه که پایه های اصلی کامپاند را تشکیل داده، میتوان افزودنی هایی هم به کامپاند اضافه کرد. کامپاند بعنوان ماده اولیه در تولید محصولات پلاستیکی قرار میگیرد و مشکلاتی مانند ( اختلاط مواد اولیه با یک دیگر در هنگام تولید | هدر رفت مواد اولیه | کند بودن سرعت تولید ) را برطرف میسازد. به عبارت دیگر میتوان گفت کامپاندها شامل ترکیباتی نظیر پلیمر و مواد افزودنی میباشد که برای تسهیل و تسریع فرآیند ساخت محصولات پلاستیکی تولید میگردد.

از معروف ترین و مهمترین کامپاند ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کامپاند پلی اتیلن
 • کامپاند پلی پروپیلن
 • کامپاند پی وی سی
 • کامپاند کربنات کلسیم
 • کامپاند پلی کربنات

و …

 

انواع کامپاند های پلیمری

در کل میتوان گفت دو نوع از رایج ترین کامپاند های پلیمری ، کامپاند پلیمری پلی پروپیلن PP و کامپاند پلیمری پلی اتیلن PE  است ، در واقع هنگامی که به پلیمری از نوع ساختار پلی اتیلن ، افزودنی هایی بیافزاییم ، حاصل کار ، کامپاند پلی اتیلن میباشد و در مقابل نیز هنگامی به پلیمری از ساختار پلی پروپیلن افزودنی هایی افزوده شود ، حاصل کامپاند پلیمری پلی پروپیلن است. در زیر به بررسی تک تک کامپاند های پلیمری میپردازیم :

 

کامپاند پلی اتیلن PE

کامپاند PE جزو مهمترین و کاربردی ترین انواع کامپاند میباشد که در تولید لوله های پلی اتیلنی مخصوص آب رسانی بسیار کاربرد دارد. این نوع کامپاند ، از یکسری ضایعات صنعتی و سایر مواد شیمیایی تشکیل شده است که از خاصیت هایی نظیر ( مقاومت بالا در مقابل تابش نور مستقیم خورشید | مقاومت بالا در مقابل انواع ضربه های مکانیکی ) برخوردار میباشد. کامپاند پلی اتیلن ، علاوه بر کیفیت مناسب ، از قیمت مناسبی نیز برخوردار بوده و بدین دلیل قابل رقابت با بازارهای خارجی مشابه خود را داشته ، از مهمترین گرید های کامپاند پلی اتیلن ( PE ) میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

پلی اتیلن سبک با چگالی پایین ( LDPE )

این پلی اتیلن دارای استحکام کششی کمی بوده و از دیگر خصوصیات آن میتوان به انعطاف پذیری و امکان تجزیه به وسیله میکرو ارگانیسم ها اشاره نمود

 

پلی اتیلن سنگین با چگالی بالا ( HDPE )

این پلی اتیلن نیز دارای استحکام کششی بیشتری به نسبت به سایر پلی اتیلن ها دارد.

 

پلی اتیلن با چگالی  متوسط ( MDPE )

نوع ویژه ای از پلی اتیلن میباشد که به لحاظ ساختار پلیمری و چگالی ( دانسیته ) میان پلی اتیلن سبک و سنگین قرار گرفته است ، اکثر پلی اتیلن های با چگالی متوسط دارای ساختاری خطی میباشد و کاربرد های ویژه ای مانند تولید مخازن بزرگ برای ذخیره سازی آب و … دارند.

 

پلی اتیلن سبک خطی ( LLDPE )

پلی اتیلن سبک خطی با اضافه نمودن کومونومر بوتن نرمال به اتیلن در موقع فرآیند پلیمریزاسیون بووجود میآید. پلی اتیلن سبک خطی ، دارای خاصیت مکانیکی برتری به نسبت به پلی اتیلن سبک داشته . به عنوان مثال با اضافه کردن آن به پلی اتیلن سبک ، میتوان  فیلم های پلیمری با استحکام و مقاومت کششی بالاتری تولید نمود .

 

پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا ( UHMWPE )

پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا ( بین سه تا شیش میلیون ) را پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا میگویند ، این پلی اتیلن در مواردی مانند ساخت لوله های مقاوم در صنعت نفت و گاز ، لوله های تخلیه پسماند و … استفاده میشود.


کامپاند پروپیلن ( PP )

کامپاند PP از دیگر انواع کامپاند مصرفی در تولید محصولات پلیمری میباشد که ساختاری کامپوزیتی داشته است. این کامپاند بعد از پلی اتیلن ، جزو پر مصرف ترین انواع کامپاند محسوب میشود. از کامپاند پلی پروپیلن در ساخت قطعات خودرو ، تولید لوازم خانگی و وسایل پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه ها ، تهیه لوله و اتصالات مورد استفاده قرار میگیرد.


کامپاند PVC

کامپاند PVC یک ماده بادوام بوده که به نسبت پلاستیک های مهندسی ارزانتر میباشد. کامپاند پی وی سی دارای عایق الکتریکی خوبی بوده که برای کاربرد در کابل ها و سیم ها مناسب میباشد.  لازم به ذکر است محصولات فرآیند پلیمریزاسیون PVC بصورت پودری و اصلاح نشده میباشد ، قبل از این که پی وی سی به محصولات نهایی تبدیل شود ، غالبا با مواد (  پایدارکننده‌ های حرارتی ( heat stabilizer )  |  پایدارکننده‌ های نوری ( UV stabilizer )   |  نرم‌کننده‌ ها ( plasticizer ) |  افزودنی‌ های کمک فرآیندی ( processing aid )   |  اصلاح کننده‌ های ضربه  ( impact modifier ) |  پرکننده‌ها (filler)  |  رنگدانه‌ها (pigments)  )    ترکیب میشوند ، توجه داشته باشید مواد افزودنی مورد استفاده برای ترکیب با PVC اغلب توسط پارامترهایی از جمله ( عملکرد ، هزینه نهایی ، خواص مورد انتظار محصول ) تعیین میشود.


  کامپاند کربنات کلسیم

کامپاند کربنات کلسیم برای استفاده در صنایع مختلف ، تولید میشود که این کامپاند از پودر کربنات کلسیم و محمل پلیمری و افزودنی تشکیل شده ، از مهمترین نکاتی که در مورد کامپاند کربنات کلسیم همانند سایر کامپاند های دیگر مطرح میشود ، این است که پودر کربنات کلسیم به خوبی در محمل پلیمری پخش و توزیع میشود. این موضوع نیازمند فرمولاسیون مناسب و اجرای صحیح مراحل فرآیندی ” میکس شدن | اکسترود شدن و لذا بایستی دستگاه اکسترودر دارای اختلاط قوی و مناسبی باشد.


کامپاند پلی کربنات

انتخاب کامپاند پلی کربنات برای ساخت محصولات ، راه حل بی عیب و نقص جهت تولید محصولات با کیفیت بالا تر نسبت با هزینه کمتر است. از مزایای انتخاب کامپاند پلی کربنات میتوان به (  دوام بسیار عالی | خطرات کمتر به نسبت شیشه معمولی | شفافیت بالا | وزن پایین تر | محافظ طبیعی برای اشعه  UV | شکل پذیری آسان و رنگ پذیری مناسب ) اشاره نمود . از معایب کامپاند پلی کربنات میتوان گفت تنها عامل ضعیف کننده پلیمر پلی کربنات ، خش پذیری آن میباشد که با توجه به مزایای شمرده شده ، مورد چندان قابل توجهی نمیباشد.

 


کاربرد کامپاند های پلی اتیلن و پلی پروپیلن

همانطور که گفته شد دو نوع از رایج ترین کامپاند های پلیمری ، کامپاند پلیمری پلی پروپیلن PP و کامپاند پلیمری پلی اتیلن PE  است ، کامپاند PP و PE دارای تنوعات بسیار زیادی هستند که در صنایع مختلف جهت تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که در زیر به محصولاتی اشاره میکنیم که در آن ها از این کامپاند ها استفاده شده اند :

لوله های آب رسانی و فاضلاب

2 نوع از رایج ترین نوع لوله های آبرسانی و فاضلاب ، با استفاده از کامپاند PP و PE میباشد ، به علت وجود خاصیت هایی نظیر مقاومت در برابر خوردگی ، پوسیدگی ، سایش ، قابلیت اتصال بسیار محکم و انعطاف پذیر ، سبکی و پایین بودن هزینه ها و … از کامپاند PP و PE استفاده میشود ، لازم به ذکر است از انواع کامپاند های PE در لوله های سیاه رنگ که تحمل فشار بالایی را میطلبد ، استفاده میشود.

 

صنعت ساختمانی

بواسطه خاصیت هایی مانند مقاومت در مقابل خوردگی ، پوسیدگی و یخ زدگی و ضربه و مقاومت در مقابل فاضلاب سرد و گرم ، رسوب پذیری کم ، سبکی آن از انواع کامپاند PP در تولید لوله های سفید و یا سبز مورد استفاده قرار میگیرد.

 

صنایع بسته بندی

علاوه بر این که هر 2 نوع از کامپاند پلی اتیلن و کامپاند پلی پروپیلن در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد ، اما با توجه به خاصیت هایی نظیر جذب کثیفی کمتر ، دوام بالا در مقابل پارگی ، مناسب بودن برای بسته بندی وسایل سنگین از آن ها استفاده میکنند، علاوه بر موارد ذکر شده ، کامپاند های پلی پروپیلن ، خاصیت هایی مثل کریستال شفاف تر برای ارائه دادن بهتر محصول و متسب برای بسته بندی غذا و … این کامپاند  ها را گزینه خوبی برای استفاده در برخی از صنایع و محصولات کرده است.

 

کف پوش های چوبی و پلاستیکی

کفپوش های چووبی و پلاستیکی ، محصولی دیگر از صنعت ساختمان میباشد که از کامپاند های PP و PE استفاده میکنند. پلی اتیلن ها دارای مقاومت سایشی و پوششی بالا ، مقاومت ضربه ای بالایی داشته و در مقابل ، پلی پروپیلن ها نیز دارای مقاومت خستگی بالا و عدم ایجاد ترک ، مقاومت شیمیایی عالی را دارا بوده که منجر به استفاده از آن ها در محصولات مختلف این صنعت شده است.

 

از کاربرد های دیگر کامپاند پلی اتیلن و کامپاند پلی پروپیلن میتوان به مواردی مانند کاربرد آن در صنعت خودروسازی ، جهت ساخت قطعات مختلف ، صنعت اسباب بازی ، صنعت پزشکی جهت تولید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی اشاره نمود .

 

 

ویژگی های کامپاند پلیمری

کامپاند های پلیمری ، متشکل از سه جزء اصلی میباشد که هر یک از آن ها ، وظیفه خاصی برای افزایش خاص ماده نهایی را بر عهده دارند ، این سه جز عبارتند از :

1 ) پایه پلیمری

2 ) عامل سازگازی

3 ) افزودنی های شیمیایی

 

در پایه پلیمری بایستی به این نکات توجه کرد که افزودنی هایی مانند کامپاند و مستربچ ، که خود دارای پایه پلیمری دارا میباشند ، بایستی به محصولی افزوده شود که آن محصول نیز اساس و پایه پلیمری داشته باشند تا بدین ترتیب راحت تر با پلیمر مورد نظر ترکیب شوند.

عامل سازگاری ، از دیگر قسمت های مهم کامپاند میباشد که وظیفه آن ایجاد سازگاری میان افزودنی ها و پایه پلیمریست . چنانچه سازگاری یا قطبی و غیر قطبی بودن میان پایه پلیمری و افزودنی های شیمیایی رعایت نشود ، کامپاند تولید شده افزودنی ها به صورت یکنواخت پخش نخواهد شد و نتیجتا کیفیت لازم را نخواهند داشت…

افزودنی های شیمیایی ، که جزو سوم میباشد با افرودن آن به پایه پلیمری کامپاند ، خواص مورد نیاز را ایجاد میکنند ، برخی از این افزودنی ها تنها افزودنی های رنگی میباشد که وظیفه آن ها ، تغییر رنگ پلیمر مورد نظر میباشد.

 

علت استفاده از کامپاند

در کل میتوان گفت در برخی تجهیزات بکاررفته در صنایع مانند تجهیزات تزریق پلاستیک و اکسترود ها ، نمیتوان مستربچ را به پایه های پلیمری اصلی اضافه نمود. در همچین شرایطی ، کارخانه ها ناچارا از کامپاند استفاده میکنند تا بدین ترتیب کیفیت محصول نهایی کاهش نیابد . از طرف دیگر از لحاظ اقتصادی و بهداشتی نیز استفاده از کامپاند برای تولید محصول نهایی ، خیلی بصرفه تر از مستربچ میباشد زیرا هزینه های ناشی از تمیزکاری و ترکیب مستربچ با پایه پلیمری را ندارد.

 

فرق میان کامپاند و مستربچ 

نوع ساختار مولکولی کامپاند و مستربچ تا حدی مشابه یکدیگر میباشد و تفاوت آن ها در واکنش رفتاری ، درصد افزودن به محصولات نهایی و کاربرد شان در صنایع مختلف تولیدی میباشد. یعنی هنگامی که در اکسترودر های تزریق پلاستیک و تولید فیلم های پلیمری ، امکان واکنش شدید میان مستربچ با مواد اولیه پلیمری وجود ندارد از کامپاند استفاده میشود. در واقع میتوان گفت کامپاند ترکیبی پلیمری میباشد که بدون هیچ گونه ترکیب اضافی در تولید کالاهای پلاستیکی بکار میرود در مقابل ، مستربچ ها را نمیتوان بتنهایی در فرآیند تولید بکار برد و نیازمند استفاده همزمان از پایه های پلیمری و سایر افزودنی میباشد. 

 

مزایای استفاده از کامپاند نسبت به مستربچ

مزایای مهمی که انواع کامپاند نسبت به مستربچ ها دارند و منجر شده که کامپاند ها نسبت به مستربچ ها مصرف بیشتری در تولید محصولات پلیمری داشته باشد شامل موارد زیر است.

1 ) آسان بودن و راحتی روش های استفاده از کامپاند به نسبت به مستربچ زیاد تر است. 

2 ) برخی از مستربچ ها خطرناک و سمی میباشد و بدین دلیل استفاده مداوم آن ها را محدود نموده است. 

3 ) گاهی فقط با مصرف مستربچ در خط تولید نمیتوان کیفیت مورد نیاز در محصول را بدست آورد و نیازمند استفاده از کامپاند است. 

4 ) بهداشتی بودن کامپاند ها نسبت به مستربچ ها ، منجر شده که استفاده از کامپاند در صنایع تولیدی بهداشتی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته شود.

5 ) در استفاده از مستربچ با سیستم های تزریق و اکسترودر ، امکان اختلاط با مواد پلیمری وجود نداشته ، اما در مورد کامپاند چنین نیست.

 

کاربرد کامپاند پلیمری

انواع کامپاند با توجه به خاصیت و ویژگی هایی که دارا میباشد در صنایع گوناگون تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند، در کل میتوان گفت تولیدات کامپاند با توجه به سفارش مشتری و انتظاراتی که محصولی از کامپاند دارد صورت میگیرد . از مهمترین کاربرد های آن ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود : 

1 ) در ساخت دستگاه های تولید لوله های آب رسانی و فشار قوی

2 ) تولید انواع فیلم های بادی و دمشی 

3 ) کاربرد در خودروسازی ( تولید سپر خودرو )

4 ) ساخت لوازم خانگی ، اسباب بازی های پلاستیکی 

5 ) ساخت قطعات الکتریکی و الکترونیکی 

6 ) ساخت انواع ظروف یکبارمصرف به روش ترموفرمینگ

7 ) ساخت شیلنگ ها و لوله های آب و فاضلاب 

 

مزایای استفاده از کامپاند 

استفاده از بعضی از انواع کامپاند منجر به افزایش مقاومت ضربه پذیری در دماهای معمولی و منفی میگردد، از مزایای استفاده از کامپاند میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1 ) مقرون به صرفه بودن و ایجاد بازار های رقابتی در میان همه تولید کنندگان داخلی و خارجی 

2 ) افزایش مقاومت محصول در برابر تابش مستقیم نور خورشید

3 ) افزایش استحکام و مقاومت در دماهای منفی 

4 ) مصرف مواد اولیه پلیمری با کیفیت در ساخت محصول

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید ظروف یکبار مصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

منبع : گروه آی تی بهسازان پلیمر

سایت : cupplast.ir

افزودنی مورد نیاز در صنعت پلاستیک سازی

آیا تاکنون به این موضوع اندیشید که چرا پلاستیکی زود تر تغییر رنگ داده و ولی پلاستیک دیگری از همان جنس مدت زمان زیاد تری طول میکشد تا تغییر رنگ دهد؟ چرا بعضی از پلاستیک ها دارای طول عمر بیشتر و بعضی طول عمر کمتری دارند ، چرا بعضی از پلاستیک ها دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند برخی کمتر؟ چرا بعضی از پلاستیک ها دارای مقاومت بالا به ضربه داشته و اما بعضی از پلاستیک ها راحت تر و زود تر میشکند؟ برای پاسخ دهی به تمامی این سوالات بایستی بگوییم در ساخت انواع پلاستیک ها ، افزودنی هایی بکار میبرند که در تهیه محصولات به مواد اولیه اضافه میشود . 

در واقع میتوان گفت پلیمر های پایه چنانچه بتوانند عملکرد بهتری نسبت به عوامل مخرب مانند حرارت و نور بنفش و … مقاوم شوند ، بنابراین نیازمند استفاده از یک سری افزودنی میباشد که مقدار بسیار کم در حدود یک الی دو درصد میباشد که همین مقدار کم تاثیرات زیادی بر روی خواص پلیمر ها دارد. در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی این افزودنی ها میپردازیم … تا انتها همراهمان باشید.

معرفی انواع افزودنی های صنعت پلاستیک سازی

معرفی انواع افزودنی های صنعت پلاستیک سازی

 

معرفی انواع افزودنی های صنعت پلاستیک سازی بر اساس نوع عملکرد آن :

برای درک بیشتر اهمیت مواد افزودنی در صنایع پلاستیک سازی تنها کافیست بدانید تقریبا تمامی قطعات و محصولات پلاستیکی از 1 یا چند پلیمر پایه با مقداری مواد افزودنی ساخته میشود. خاصیت پلاستیک ها تحت تاثیر شرایط تولید و استفاده از مواد افزودنی به میزان قابل توجه ای قابل تغییر میباشد. ترکیب مواد افزودنی و پلیمرهای پایه با فرمول های مشخصی ، علاوه بر ویژگی های ظاهری نظیر رنگ و درخشندگی، میتواند باعث بهبود مقاومت حرارتی | مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی | مقاومت به ضربه و … محصول نهایی تولید شده شود.

البته لازم به ذکر است برخی افزودنی ها مانند پرکننده ها برای کاهش هزینه مواد اولیه مورد استفاده قرار میگیرد.

 

(*) افزودنی افزایش طول عمر

(*) افزودنی افزایش پایداری حرارتی

(*) افزودنی ایجادمقاومت دربرابر ازن

(*) افزودنی ایجادمقاومت دربرابر حرارت

(*) افزودنی ایجادمقاومت دربرابر شعله ( پیش گیرنده شعله ) 

(*) افزودنی ضد رطوبت

(*) افزودنی افزایش نرمی

(*) افزودنی ضد پوسیدگی ( پیری )

(*) افزودنی محافظ در برابر اشعه رادیو

(*) افزودنی ضدالکتریسیته ساکن

(*) افزودنی کمک فرایندها

(*) افزودنی مقاومت در مقابل ضربه

(*) افزودنی تجزیه کننده

(*) افزودنی غلظت دهنده

(*) افزودنی پرکننده

(*) افزودنی رنگدانه ( مستربچ )

(*) افزودنی روان کننده

(*) افزودنی ضد اکسنده

(*) افزودنی عوامل پف زا

(*) افزودنی شفاف کننده

(*) افزودنی لاستیک ها یا الاستومر ها

(*) افزودنی عامل جفت کننده

(*) افزودنی مواد عطر زا

(*) افزودنی مواد هسته زا

(*) افزودنی عامل بلورینگی

در این میان رنگدانه ( مستربچ رنگی ) | تقویت کننده ها و پر کننده ها | لاستیک ها یا الاستومر ها | پیش گیرنده شعله | افزودنی روان کننده | افزودنی ضد پیری و پوسیدگی | افزودنی تجزیه کننده بیشترین مقدار مصرف داشته که در زیر به بررسی آن میپردازیم :

 

مستر بچ رنگی

بی شک از کاربردی ترین مواد افزودنی در تزریق پلاستیک ، مستربچ رنگی میباشد مستربچ های رنگی اصولا به صورت گرانول تولید شده و حاوی مقداری پلیمر پایه با رنگدانه میباشند و برای رنگ کردن محصول مورد نظر مورد استفاده قرار گرفته میشود. اگر چه ممکن است مستربچ ها علاوه بر رنگدانه دارای افزودنی های دیگری هم باشند اما همواره متداول ترین روش استفاده از مستربچ رنگی بدین صورت است که براساس شدت رنگ مورد انتظار درصد مشخصی از آن را با گرانول ماده اولیه مخلوط کرده و بصورت دستی یا با کمک دستگاه موادکش اتوماتیک به داخل قیف دستگاه تزریق پلاستیک منتقل میگردد، این روش بسیار اقتصادی میباشد و باعث حذف مرحله تهیه کامپاند میگردد ، البته لازم به ذکر است مشکلاتی نیز ایجاد میکند که یکی از مهمترین آنها تغییر شدت رنگ محصول تولیدی در گذر زمان میباشد. این پدیده بعلت جدا شدن تدریجی دانه های مستربچ از دانه های ماده اولیه درون قیف دستگاه تزریق پلاستیک رخ میدهد که برای رفع این مشکل راه حلی ارائه شده که از مستربچ رنگی مایع یا دستگاه دوزر استفاده میکنند.

 

تقویت کننده ها و پر کننده ها

تقویت کننده ها و پر کننده ها دسته ای دیگر از مواد افزودنی میباشد که شامل گستره وسیعی از انواع الیاف و پودر های معدنی میشود و با هدف افزایش استحکام یا کاهش هزینه مواد اولیه مورد استفاده قرار میگیرد، مثلا ترکیب پلی آمید با الیاف شیشه بعنوان افزودنی تقویت کننده منجر به افزایش مدول الاستیسیته میشود و همین امر نوعی بهبود در خواص مکانیکی پلیمر محسوب میگردد ، بکارگیری از مواد تقویت کننده در ارتقا خواص مواد پلیمری بحدی موثر میباشد که به عنوان مثال پلی پروپیلن که جزو پلاستیک های کالایی محسوب میشود در صورت کامپاند شدن با الیاف، در رده پلاستیک های مهندسی رده بندی میگردد.

مواد پرکننده نظیر کلسیم کربنات | آلومینیوم هیدروکسید | پودر تالک و سیلیکا ، غالبا برای کاهش هزینه مورد استفاده قرار میگیرد اما در مواردی میتوانند خاصیت محصول را ارتقا ببخشند. مثلا افزودن  آلومینیوم هیدروکسید به پلاستیک میتواند منجر به پیشگیری از ایجاد شعله شود ، برخی از پرکننده های معدنی شدیدا ساینده بوده و عمر قالب و سیلندر ماردون را کم میکنند.

 

لاستیک ها یا الاستومر ها

الاستومر ها میتوانند بعنوان افزودنی با پلیمر های ترموپلاستیک ترکیب شوند ، این گروه از افزودنی ها منجر به افزایش مقاومت در مقابل ضربه میشود و جزو افزودنی های کاربردی در ساخت قطعات خودرو نظیر سپر بشمار میآید . در کل میتوان گفت این افزودنی برای تولید قطعات پلاستیکی که نیازمند مقاومت بالا در مقابل هر گونه ضربه استفاده میشود .

 

پیش گیرنده شعله

اکثرا مواد پلیمری دارای کربت قابل اشتعال میباشد زیرا کربن تمایل برای ترکیب شدن با اکسیژن موجود در هوا و تشکیل کربن دی اکسید و مونوکسید کربن را دارد و همین ویژگی باعث به دردسر افتادن در تولید محصول پلاستیکی با دمای بالا یا دارای جریان الکتریسیته سرکار داشته باشد ، میشود. برای جلوگیری از این مشکل نیز گروهی از مواد افزودنی مورد استفاده قرار میگیرد که به عنوان پیش گیرنده شعله شناخته میشود . این افزودنی ها اغلب از ترکیب گروه هالوژن ساخته میشود که بصورت طبیعی از تشکیل شعله جلوگیری میکند . از نقاط ضعف افزودنی های ضد شعله هالوژنی این است که توانایی تولید دود و بخارات سمی را دارند .

گروه دیگری از افزودنی های پیش گیرنده شعله ، غیر هالوژنی میباشند و بر پایه فسفر قرمز یا اکسید های فلزی نظیر آلومینیوم هیدروکسید ساخته میشود.  افزودنی های پیش گیرنده شعله غیر هالوژنی مشکل تولید دود سمی را ندارد اما بایستی با درصد وزنی بیشتری با ماده اولیه ترکیب شود تا تاثیر قابل قبولی در پیشگیری از شعله را نیز دارا باشد و این مسئله منجر به تغییر قابل توجهی در خاصیت مواد اولیه میگردد ، علاوه بر این موضوع برخی از افزودنی های غیر هالوژنی نیز مانند آلمینیوم هیدروکسید در دمای فراوری پلاستیک تجزیه میشوند . افزودنی هایی که بر پایه فسفر و سیلیکون هستند چنین مشکلی را بوجود نمیآورند بهمین علت استفاده از این افزودنی ها در حال افزایش است.

 

افزودنی روان کننده

این دسته از مواد افزودنی اغلب در حالت مایع میباشد و از ترکیبات فتالات DOP و  DIOP ساخته میشوند . عمده کاربرد روان کننده ها در فرآوری PVC یا تولید روکش کابل و فیلم است. افزودنی های روان کننده ، دمای فرآوری پی وی سی را تا جایی پایین میآورند که در آن دما ، ماده دچار تجزیه حرارتی نمیشود. روان کننده ها باعث افزایش انعطاف پذیری و دوام PVC میشود.

 

افزودنی ضد پیری و پوسیدگی

پدیده پیری یا پوسیده شدن پلاستیک ها ناشی از تاثیرات عوامل طبیعی مانند تابش نور فرابنفش و تغییرات دمایی و واکنش با اکسیژن و ازون موجود در هوا است که با گذر زمان باعث بروز تغییرات نامطلوبی در ساختار و خاصیت پلاستیک ها میشود ، این پدیده در پلی اتیلن و پلی پروپیلن در اثر اکسید شدن با اکسیژن موجود در هوا اتفاق میافتد و برای جلوگیری از آن نیز از افزودنی های آنتی اکسیدان استفاده میکنند .

پوسیدگی پی وی سی بعلت واکنش هیدروکلر زدایی و با سرعت زیادی رخ میدهد و افزودنی های ضد پوسیدگی مخصوص PVC واکنش هیدروکلرزدایی را محدود مینماید. لازم به ذکر است تابش نور فرابنفش علاوه بر پی وی سی بر گستره وسیعی از پلاستیک ها اثر میگذارد و برای جلوگیری از پوسیدگی محصولات پلاستیکی که در محوطه باز و تحت تابش آفتاب بکار میروند از افزودنی پایدار کننده آنتی یو وی استفاده میگردد . پیری ناشی از اوزون اغلب در لاستیک ها مشاهده میشود و بوسیله استفاده از افزودنی های ضد اوزون میتواند مهار بشود.

 

افزودنی های تجزیه کننده

همانطور که میدانید از مهمترین معایب و نقاط ضعف استفاده از پلاستیک ها ، تولید زباله هایی میباشد که تجزیه و بازگشت آنها به طبیعت مدت بسیار طولانی ( قرن ها ) طول میکشد. بیشتر محصولات پلاستیکی مانند ظروف یکبار مصرف پس از استفاده دور ریخته میشود و بدین جهت نیازی به عمر و دوام طولانی نمیباشد. از راه های غلبه به این مشکل تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر مانند پلی هیدروکسی بوتیرات است که نوعی ترموپلاستیک نیمه کریستالی و دارای خواصی شبیه پلی پروپیلن میباشد . این پلیمر زیست تخریب پذیر به صورت طبیعی بوسیله گروهی از باکتری هایی تولید میشود که از گلوکز تغذیه میکنند .

 


ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید ظروف یکبار مصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

منبع : گروه آی تی بهساز پلیمر 

سایت : cupplast.ir

معرفی نرم کننده گرانول و انواع آن

 

همانطور که در مقالات قبل در مورد گرانول اشاره شد، گرانول ، نوعی از شکل پلیمر میباشد که در صنعت پتروشیمی به صورت دانه دانه بوده و به جهت مصارف و کاربرد های متفاوت بایستی ذوب و شکل دهی شود البته لازم به ذکر است ، ممکن است گرانول ها حاصل بازیافت ضایعات پلاستیکی باشند ، یکی از افزودنی های گرانول ؛ نرم کننده گرانول های پلیمری هستند که این نرم کننده ها در اصل به گرانول اضافه میشوند. در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی  نرم کننده گرانول و انواع آن میپردازیم … تا انتها همراهمان باشید .

 

نرم کننده گرانول

نرم کننده گرانول

نرم کننده های گرانول چیست

نرم کننده های گرانول پلاستیک به موادی گفته میشوند که برای نرم کردن پلاستیک در دمای بالا مورد استفاده قرار میگیرد ، نرم کننده ها به شکل مواد روغنی با نقطع جوش بالا تولید میگردند و منجر میشوند پلاستیک های سخت و شکننده ، نرم و منعطف گردند. نرم کننده های پلاستیکی ، جزو افزودنی های پلیمری میباشد که برای جبران نقص های پلیمر، به آن اضافه میشوند تا خاصیت گرانول را به چیزی که مد نظر تولید کننده میباشد ، تغییر دهند. نرم کننده های گرانول کاربرد های فراوانی داشته و در صنعت پلاستیک و پلیمر دارای اهمیت فراوانی میباشد.

دلایل استفاده نرم کننده گرانول ( مزایای بکار گیری از نرم کننده های گرانول )

 

در کل میتوان گفت ، افزودنی نرم کننده ، برای منعطف نمودن محصول ، ضمن استحکام محصول و پیوستگی آن بکار رفته میشود. البته لازم به ذکر است استفاده از نرم کننده ها دارای خاصیت و اهداف دیگری میباشد که در زیر میتوان به آن ها اشاره نمود :

1 ) *** افزایش قابلیت کشسانی محصولات پلاستیکی

2 ) *** کاهش مقاومت ماده ( پلاستیک ) یا محصول در برابر تغییر شکل یا تغییر فرم ( کاهش مدول پلاستیکی )

3 ) *** خاصیت انعطاف پذیری محصول و ماده ( پلاستیک ) حتی در دماهای سرد

4 ) *** کاهش دمای فراورش

5 ) *** کاهش ویسکوزیته مذاب ( گرانروی (Viscosity) )

6 ) *** تسهیل یافتن فرآیند کار و عملیات بر روی مواد یا محصول و شکلدهی آسان تر آن

 

برای مطالعه بیشتر : دستگاه گرانول ساز

 

معرفی انواع نرم کننده های گرانول پلاستیکی

نرم کننده های گرانول ، دارای انواع مختلفی میباشد در واقع میتوان گفت با توجه به کارآیی و شرایط استفاده ، بایستی تنوع در بین آن ها وجود داشته باشد ، از انواع نرم کننده های گرانول میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1 ) ***  نرم کننده های اولیه

2 ) ***  نرم کننده های ثانویه

3 ) ***  نرم کننده های اپوکسی

4 ) ***  نرم کننده های فسفات

5 ) ***  نرم کننده های گرانول پلیمری

 

معرفی نرم کننده های گرانول اولیه

این نوع از نرم کننده ها که پایداری پلیمر را افزایش میدهند، برای تولید PVC دارای کاربرد فراوانی میباشد ، زیرا انحلال پذیری این نوع پلاستیک را تحمل میکنند و به علت دما و حرارت از بافت آن جدا نمیشوند. لازم به ذکر است استفاده از این نوع نرم کننده ها ، مقاومت و انعطاف پذیری PVC  را بالا میبرد و اجازه نمیدهد بخاطر اعمال فشار به آن ، شکستگی و بریدگی رخ دهد .

معرفی نرم کننده های گرانول ثانویه

در نرم کننده های گرانول ثانویه ، به نسبت نوع اولیه آن ، از پایداری و مقاومت کمتری برخوردار میباشد از این رو برای آندسته از محصولات پلیمری که نیاز به انعطاف پذیری بالایی میباشد بکار گرفته نمیشود. با این تفاسیر ، چون هزینه کمتری در مقایسه با نرم کننده گرانول نوع اولیه دارد ، منجر به کاهش هزینه تولید میگردد و مقرون به صرفه تر خواهد بود ، بدین علت ، چنانچه انعطاف PVC مهم نباشد ، از این نوع نرم کننده ها استفاده میشود.

معرفی نرم کننده های گرانول اپوکسی

گروه سوم از نرم کننده های گرانول ، نرم کننده های اپوکسی میباشند که اغلب در تولید چرم مصنوعی ، روکش کابل و فیلم های شفاف کاربرد دارند، در دما های پایین تر ، از خاصیت انعطاف پذیری نیز برخوردار میباشد ، زیرا میزان فراری آن بسیار کم میباشد.

معرفی نرم کننده های گرانول گروه فسفات

این گروه از نرم کننده ها ، در واقع ، گرانترین نوع نرم کننده بشمار میرود ، این ویژگی ها ، کاربرد آن را محدود نموده و صرفا برای موارد خاص ، مورد استفاده قرار میگیرد . البته لازم به ذکر است که سمی هست و مقاومت بالا در مقابل حلال ها و اثر گذاری مناسب در دماهای کم از مهمترین ویژگی های این گروه از نرم کننده ها میباشد.

معرفی نرم کننده گرانول پلیمری

نرم کننده گرانول پلیمری ، هم دارای قیمت مناسبتری میباشد و هم فراریتشان کمتر بوده و مهمتر از همه از خطر سمی بودن نیز به دور میباشد. کاربرد نرم کننده گرانول پلیمری بسیار زیاد میباشد و البته سرعت انحلال آن ها کم بوده و چنانچه دما کم شود ، عملکرد آن ها نیز کم خواهد شد . اما مسئله غیر قابل انکاری که در مورد نرم کننده گرانول پلیمری وجود دارد ، این است که تجزیه ناپذیر بوده و این نیز یک عیب برای آن ها محسوب میگردد.

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** دستگاه گرانول ساز  *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

 

منبع : گروه آی تی بهسازان پلیمر

سایت » cupplast.ir

معرفی فرآیند تولید به روش ترموفرمینگ

میتوان گفت تمامی ماشین آلات و دستگاه های تولید محصولات پلاستیکی و قالبگیری ، با روش های متفاوتی کار میکنند که یکی از کاربردی ترین و مهم ترین روش در تولید محصولات پلاستیکی ، روش شکل دهی به صورت گرما دهی یا ترموفرمینگ میباشد ،این روش از جهات مختلفی نسبت به سایر شیوه ها برتری داشته و کار با آن بسیار راحت میباشد. در دستگاه های ترموفرمینگ ، واکنش شیمیایی خاصی انجام نشده و صرفا بر مبنای تغییر فیزیکی مواد اولیه بکار میرود. در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی روش تولید ترموفرمینگ میپردازیم … تا انتها همراهمان باشید.
معرفی فرآیند تولید به روش ترموفرمینگ

معرفی فرآیند تولید به روش ترموفرمینگ

روش ترموفرمینگ چیست؟

روش ترموفرمینگ ، فرآیندی چند مرحله ای بوده ، در واژه انگلیسی آن ( Thermoforming ) ، Forming به معنای شکل دهی اجسام مختلف و Thermo به معنای استفاده از انرژی حرارتی جهت نرم کردن مواد اولیه و آماده سازی آن برای شکلدهی میباشد. هنگامی که این دو واژه در کنار یکدیگر قرار میگیرند و به روش ترموفرمینگ شناخته میشوند ، یعنی دستگاه مورد نظر ابتدا با کمک حرارت ، مواد اولیه را نرم کرده و در مرحله بعد به کمک فرآیند هایی نظیر فشار و خلا ، به مواد اولیه شکل میدهد . روش ترموفرمینگ از این جهت در صنعت اهمیت ویژه ای دارد که مواد اضافی چندانی در آن استفاده نمیشود و فرآیند شکلدهی با دقت بسیار بالایی و با بهترین کیفیت ممکن صورت میگیرد. 
روش ترموفرمینگ چیست؟

روش ترموفرمینگ چیست؟

کاربرد های روش ترموفرمینگ

پیرو توضیحاتی که ارائه شد ، زمان آن فرا رسیده که بعضی از کاربرد های روش ترموفرمینگ را معرفی کنیم تا به شکل دقیق تر بدانید که  دستگاه ترموفرمینگ در چه حوزه ای کاربرد داشته و چگونه میتوان به کمک آن ها کسب درآمد کرد. البته لازم به هریک از کاربرد های خاص آن که در زیر عنوان کردیم ، دارای قالب های مختص به خود میباشد که منجر میشود محصول نهایی ، ویژگی ها و قابلیت های مناسبی داشته باشد.

 

روش ترموفرمینگ

روش ترموفرمینگ

در تولید ظروف یکبار مصرف

از کاربردی ترین و مصرفی ترین وسایل شناخته شده با روش ترموفرمینگ ، تولید ظروف یکبار مصرف میباشد. ظروف یکبار مصرف انواع مختلفی داشته که برخی از آن ها عبارتند از :

لیوان یکبار مصرف

ظرف های درب دار

ظرف های بدون درب

 

در بسته بندی مواد غذایی

نسل جدید ظروف بسته بندی از جنس پلاستیک میباشد و بایستی از قالب های پیش ساخته ، جهت آماده سازی آنها استفاده گردد. نوع بسته بندی و اندازه آن ها با یکدیگر متفاوت بوده و این امر منجر میشود که قالب بکار رفته در دستگاه ترموفرمینگ با توجه به توع محصول تغییر کند.

در بسته بندی مواد دارویی

بسته بندی مواد دارویی در قالب های پلاستیکی ، از جمله کاربرد های روش ترموفرمینگ میباشد که سبک استفاده شده در آن با سبک های قدیمی متفاوت میباشد. برای مثال ، آماده سازی بسته بندی قرص ها ، لازم است قالب آن ها بشکل حبابدار طراحی شود و این امر باعث تغییر قالب استفاده شده در دستگاه شود.

 

 

در ساخت استخر های بزرگ

احتمالا استخر های بزرگ پلاستیکی که تحت عنوان استخر آب گرم استفاده میشود و از آن ها برای آبتنی کودکان مورد استفاده قرار میگیرد را مشاهده کرده اید ، این استخر ها بوسیله دستگاه ترموفرمینگ ساخته و طراحی شده است و همه مراحل آن ها با این روش اجرا میشود . اگرچه اندازه و نوع دستگاه استفاده شده برای این دستگاه ها متفاوت بوده ، اما به صورت کلی روش بکارگیری در آن ها یکسان میباشد.

 

در تولید لاینر یخچال و فریزر

لاینر یخچال و فریزر ، ابزار مهمی جهت مرتب نمودن فضای داخلی آن ها است و به نوعی فضای مختلف آن را با توجه به نیاز کاربران تقسیم بندی میکنند ، یخچال ها به صورت بدنه فلزی هستند و که قسمت داخلی آن ها به کمک مواد عایق پوشش داده شده و سپس یک لاینر پلاستیکی یک پارچه روی آن قرار میگیرد . این لاینر های پلاستیکی به کمک دستگاه ها و روش ترموفرمینگ ساخته میشود.

 

 

 

در تولید قالب های سه بعدی 

مورد دیگری که به کمک دستگاه های ترموفرمینگ ساخته میشود ، قالب های سه بعدی پلاستیکی میباشد که در طرح ها و رنگ های متفاوتی ساخته شده و نقش های متفاوتی به آن ها واگذار میشود ، قالب های سه بعدی ممکن است برای یک دستگاه پیچیده ای مورد استفاده قرار گیرد یا دستگاه ساده ای ، مثلا ساخت اسباب بازی معمولی .  

فرآیند شکلدهی به روش ترموفرمینگ به چه صورت است؟

 

 

در فرآیند شکل دهی به شیوه ترموفرمینگ ، مواد اولیه پلیمری بایستی به صورت شیت یا ورق رولی شکل حرارت ببیند تا به دمای نقطه نرمی (Softening Point) برای تغییر شکل برسد ، دمای نقطه نرمی از نقطه ذوب ماده پلیمری کمتر بوده و سپس با اعمال فشار مثبت و یا منفی هوا ، پلیمر بسمت دیواره قالب هدایت میگردد ، بعد از شکلگیری ، قطعه از قالب خارج میشود و برای جدا کردن ضایعات آن ، عملیات دوربری ، روی آن انجام میگردد.

از آنجا که انجام این فرآیند با بهترین کیفیت و با دقت بسیار زیاد و بکار نگرفتن از مواد اضافی در هنگام انجام فرآیند صورت میگیرد ، استفاده از روش ترموفرمینگ ، نسبت به سایر روش های شکلدهی به صرفه میباشد. در واقع میتوان گفت روش ترموفرمینگ ، شبیه روش قالبگیری تزریقی برای تولید انبوه ، هزینه های کمتری به نسبت سایر روش های تولید مواد پلیمری دارد.

در واقع میتوان گفت یکی از مهمترین مزایای روش ترموفرمینگ ، هزینه کمتر خرید تجهیزات و ماشین آلات تولیدی آن است.

 

مراحل فرآیند ترموفرمینگ چیست؟

 

 

فرآیند ترموفرمینگ متشکل از دو مرحله اصلی میباشد.

1 ) گرما دهی

2 ) شکل دهی

 

1 ) گرما دهی

در این مرحله از فرآیند ترموفرمینگ ، ورق پلاستیکی گرما نرم ( ترموپلاست ) به مقداری حرارت میبیند که نرم و انعطاف پذیر شود. عمل گرمادهی اغلب با استفاده از المنت های حرارتی که یک یا هر دو طرف ورق پلاستیکی و با فاصله مشخصی از آن قرار میگیرد ، صورت میگیرد . با توجه به جنس پلیمر و ضخامت ورق ، میزان گرما دهی بایستی مشخص و تنظیم شده باشد.

 

2 ) شکلدهی

روش های صورت گرفته در مرحله شکل دهی در فرآیند ترموفرمینگ به 3 دسته تقسیم میشود :

 

شکل دهی با فشار هوا

در ترموفرمینگ با فشار هوا ، از فشار مثبت هوا جهت اعمال نیرو بر ورق گرم شده برای قالب گیری استفاده میشود.  از مهمترین مزایای این روش نسبت به وکیوم فرمینگ که از فشار خلا استفاده میکند، این است که در این جا با محدودیت حداکثر فشار تئوری ( حداکثر یک اتمسفر ) که در وکیوم فرمینگ وجود دارد روبرو نبوده ، مراحل فرآیند ، مشابه وکیوم فرمینگ بوده اما با این تفاوت که در این حالت ، ورق با فشار هوا از سمت بالا به حفره قالب میچسبد

 

شکل دهی با خلا

ورق پلاستیکی اکسترود شده که حرارت دیده و نرم و انعطاف پذیر میباشد روی  قالب حفره دار قرار گرفته میشود ، خلا ایجاد میشود و این خلا، ورق را دون قالب میکشد و پلاستیک در تماس با سطح قالب که سرد میباشد، سخت میگردد.

 

شکل دهی مکانیکی

در این حالت ، ورق پلاستیکی گرما نرم  ، بصورت مکانیکی و با نیروی تماس مستقیم شکل داده میشود ، در روش شکل دهی مکانیکی ، قسمت مثبت قالب ورق را به سمت حفره قالب یا همان قسمت منفی هول داده و بشکل مطلوب در میآورد.

در نوع ترموفرمینگ به روش مکانیکی ، از فشار هوا یا خلا استفاده نمیشود. از مهمترین مزایای این روش ، دقت ابعادی بهتر محصول و دقیق تر بودن جزئیات هندسی آن در هر دو سمت قطعه ، به نسبت به دو روش قبلی است.

ایراد اصلی ترموفرمینگ مکانیکی این است که در این روش ، هر دو قسمت مثبت و منفی قالب مورد نیاز بوده و لذا هزینه تولید آن از دو روش دیگر بیشتر میباشد.

 

 

مواد اولیه استفاده شده در فرآیند ترموفرمینگ

 

 

مواد اولیه گرمانرم یا ترموپلاست در فرآیند ترموفرمینگ قابل استفاده میباشند ، چنانچه بخواهید از روش ترموفرمینگ در صنایع ای مانند صنایع غذایی استفاده کنید ، بایستی مواد ترموپلاست ، دارای ویژگی هایی جهت نگهداری از مواد غذایی باشد و از آلودگی مواد غذایی جلوگیری نمایند، مواد اولیه ترموپلاست شامل موارد زیر میباشد

1 )  پلی اتیلن
2 )  پلی آمید
3 )  پلی اتیلن ترفتلات
4 )  پلی پروپیلن
5 )  پلی استایرن
6 )  پلی وینیل کلراید

مزایای فرآیند ترموفرمینگ

 

مزایای فرآیند ترموفرمینگ

مزایای فرآیند ترموفرمینگ

1 ) قیمت مناسب تجهیزات جانبی دستگاه

2 ) قیمت مناسب قالب دستگاه

3 ) استفاده در تولید انواع مختلف قالب پلاستیک

4 ) قطعات چند لایه

5 ) بازه زمانی کم ( از طراحی تا نمونه اولیه )

6 ) مقرون به صرفه بودن جهت تولید در حجم کم

 

معایب فرآیند ترموفرمینگ

معایب فرآیند ترموفرمینگ

معایب فرآیند ترموفرمینگ

1 ) هزینه بر بودن ورقه ها

2 ) برش زدن قسمت زائد قطعه

3 ) هزینه بر بودن مواد زائد

4 ) محدود بودن شکل ظاهری قطعه

5 ) محدوده دمای مفید

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** خط تولید ظروف یکبار مصرف ترموفرمینگ *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

منبع : گروه آی تی بهسازان پلیمر

وبسایت : cupplast.ir

 

پلاستیک ABS | معرفی صفر تا صد پلاستیک ABS

 

پلاستیک ABS | معرفی صفر تا صد پلاستیک ABS

پلاستیک ABS | معرفی صفر تا صد پلاستیک ABS

 

پلیمر  ABS جزو یکی از انواع پلیمر های ترموپلاستیک میباشد که به علت ویژگی های خاص و قیمت مناسب آن ،  جزو کاربردی ترین پلیمر های صنعت پلاستیک به شمار میرود، ABS یا ( اکریلونیتریل بوتادین استایرن ) در اصل شامل سه جز یعنی  ( اکریلونیتریل  +  بوتادین  +  استایرن ) میباشد و نام اختصاصی آن نیز مخفف شده این سه جزو میباشد. که با تغییر در مقدار هر کدام از آن ها، کاربردشان نیز تغییر میابد. 

اکریلونیتریل : مونومر مصنوعی میباشد که از پروپیلن و آمونیاک تولید میگردد این جزء به مقاومت شیمیایی ABS و پایداری حرارتی کمک میکند 

بوتادین : بعنوان محصول جانبی پلی اتیلن بوده که این جز، مقاومت و ضربه را به پلیمر ABS ارائه میدهد

استایرن : با آب گیری اتیل بنزن تولید میگردد و سفتی و قابلیت پردازش را برای پلاستیک ABS فراهم مینماید. 

چنانچه بخواهیم ABS  را برحسب استاندارد و رنگ گروه بندی کنیم ، شامل دو دسته مشکی و شیری میشود. 

این ترموپلاستیک ، به صورت گسترده در محفظه های الکترونیکی و لوازم یدکی و قطعات خودرو ، انواع اسباب بازی و … استفاده میگردد 

 

مهمترین خواص پلاستیک ABS 

همان گونه که در بالا اشاره شد ،  ABS متشکل از 3 مونومر با شاخص های متفاوت تشکیل شده است و ترکیب این 3 مونومر ، پلیمری ایجاد نموده اند که خاصیت مکانیکی و حرارتی و الکتریکی بسیار خوبی دارد. از جمله خاصیت های متعدد پلاستیک ABS میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1 ) سفتی 

2 ) قیمت پایین 

3 ) ضربه پذیری بالا

4 ) ثبات ابعاد و اندازه ها 

5 ) قابلیت ماشین کاری بالا 

6 ) عایق بودن نسبت به برق 

7 ) قابلیت جوشکاری بسیار خوب 

8 ) قابلیت رنگ پذیری خوب 

ABS در چه صنایعی مورد استفاده قرار میگیرد

ویژگی ها و قابلیت های بی نظیر ABS سبب شده تا صنایع مختلفی از آن بهره مند شوند، صنعت خودروسازی جزو مهمترین این صنایع میباشد ، به عنوان مثال ، روکشی که بر روی درب های خودرو تعبیه شده است ، داشبود ، سپر ، پوشش چرخ ها همگی از ABS ساخته میشوند .

برخی اسباب بازی ها نیز به کمک این پلیمر ساخته میشوند. کاربرد بعدی برای تولید عایق های برودتی بکار رفته میشود. 

صنعت لوازم خانگی نیز از دیگر مصرف کنندگان ABS بشمار میرود ، بدنه جاروبرقی، یخچال ، گوشی تلفن نیز از این جنس میباشند. علاوه بر این در تولید لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر نیز کاربرد زیادی دارد. 

پتروشیمی های تولید کننده پلیمر ABS در ایران

پتروشیمی تبریز و قائد بصیر ، از جمله تولید کنندگان ABS در کشورمان میباشند این پلیمر در 50 گرید از جمله گرید های معمولی ، گرید های ضد شعله ، گرید قابل آبکاری ، گرید مقاوم در مقابل حرارت و … تولید میگردند که اکثر آن ها در پتروشیمی قائد بصیر به تولید میرسند. 

نحوه بازیافت پلاستیک ABS  در ایران

از طریق خرد کردن و حرارتدهی ABS میتوان آنها را بازیافت نمود. برای جلوگیری از زردشدن و تخریب حرارتی  ABS ، تنظیم دما هنگام گرانول کردن بوسیله دستگاه گرانولساز از اهمین بالایی برخوردار میباشد. از جمله مشکلاتی که در هنگام بازیافت ABS ایجاد میشود، آلودگی از طریق پلی استایرن های ایمپکت ( با مقاومت ضربه ای بالا ) میباشد که تاثیرات بسیار مهمی میتواند بر روی مواد بازیافتی بگذارد. در ایران ، قبل از فرآِند آسیاب نمودن ، جهت جداسازی  ABS از پلی استایرن ، از بنزین مورد استفاده میگردد، چنانچه بنزین آن را حل کند ، پلی استایرن های ایمپکت میباشد و چنانچه حل نشود ، ABS تشخیص داده میگردد. اگر این مخلوط بصورت آسیابی باشد ، فرآیند جداسازی با کمک آب نمک انجام میگیرد. در سایر کشور ها برای تفکیک دقیق این مخلوط، روش الکترو استاتیک و کف شناوری بکارگرفته میشود. 

 

ویژگی های مهم گرانول ABS

گرانول های ABS دارای ویژگی های زیر میباشد: 

1 ) استحکام بالا 

2 ) مقاومت در مقابل ضربه ( حتی در دماهای پایین ) 

3 ) عایق خوب 

4 ) قابلیت جوش پذیری خوب 

5 ) سایش و مقاومت خوب در برابر فشار 

6 ) دارای ثبات ابعادی بالا ( از نظر مکانیکی قوی و پایدار در طول زمان ) 

علاوه بر موارد ذکر شده ، ABS خواص فیزیکی فوق العاده ای نشان میدهد یعنی از نظر طبیعت سخت میباشد و بنابراین مقاومت ضربه ای خوبی را ارائه میدهد. ABS درجه بالایی از کیفیت سطح را ارائه میدهد ، علاوه بر ویژگی های ذکر شده ، ABS خاصیت عایق الکتریکی خوبی را از خود نشان میدهد. 

معرفی بهترین گیربکس اکسترودر در بازار | گیربکس گومائو Guomao

 

 یکی از قطعات مهم سیستم های محرک فرآیند اکستروژن ، گیربکس اکسترودر میباشد . 

** اکستروژن : شامل همه مراحل مربوط به شکلدهی ، قالبسازی و تولید قطعات است. **

گیربکس اکسترودر یکی دیگر از گیربکس های صنعتی خاص میباشد که با پیشرفت صنعت اکستروژن در کشور ما مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به فشار بالای کار، همواره انتخاب آن نیازمند دقت بسیار بالا و تخصصی دارد. 

 

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر

 

نحوه کارکرد گیربکس اکسترودر 

نحوه کارکرد گیربکس اکسترودر بدین صورت است که با گشتاور بسیار بالایی که تولید میکند ، منجر میشود که عملیات مربوط به قالب گیری و ساخت پلاستیک آسان گردد. هم چنین می تواند نیروهای محوری را بخوبی کنترل نماید، زیرا سیستم رولبرینگ و بلبرینگ آن خاص میباشد. الکتروموتور نیرو را به گیربکس منتقل میکند و سپس اکسترودر میتواند دور را کاهش داده و گشتاور را نیز افزایش دهد. 

 

 

انواع گیربکس اکسترودر

گیربکس های اکسترودر به صورت عمده به دو دسته تقسیم می شوند.

 • گیربکس های تک مارپیچ
 • گیربکس های دو مارپیچ

 

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر تک مارپیچ

 

همانطور که از اسم این مدل از گیربکس ها پیداست، این گیربکس ها دارای یک محور برای چرخش شفت هستند. اکثر نیروهای وارده به این گیربکس ها به صورت محوری می باشد. ساخت و تولید گیربکس اکسترودر تک محوره با استاندارد JB/T9095.1-199 است. گیربکس اکسترودر تک محوره دارای سطح دندانه های بالایی است و نوع این گیربکس ها به طوری است که برای مطابقت با اکسترودرهای تک پیچ، پیچ پلاستیکی و لاستیکی مناسب است. گیربکس صنایع پلاستیک معمولا دارای نیروی رانش محوری هستند که کمک می کند شکل دهی قطعات به شکل بهتری صورت بپذیرد.

چرخ دنده های موجود در گیربکس اکسترودر تماما از جنس فولاد هستند و قادر به تحمل بارهای بسیار سنگین را دارند. دقت طراحی دندانه های این چرخ دنده ها بسیار بالا است زیرا در صورت کوچکترین تغییر در اعمال نیرو، ممکن است تغییرات گسترده ای در شکل قطعه خروجی ایجاد شود. گیربکس اکسترودر تک محوره دارای بازدهی بالا، نویز پایین، ظرفیت تحمل بار بالا و حجم پایین است.

 

 Extruder مورد نظر باید با گیربکس انتخاب شده تطابق داشته باشد و بهتر است قبل از خرید این تجهیزات با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

گیربکس اکسترودر دو مارپیچ

 

گیربکس اکسترودر دو محوره دارای مشخصه های اصلی یکسانی با گیربکس تک محوره است با این تفاوت که این گیربکس قادر به انتقال نیرو در دو جهت است. چرخ دنده های این گیربکس ها به کمک دستگاه CNC ساخته شده و دارای دقت بسیار بالایی است. این مدل از گیربکس ها در قسمت جلویی دارای یک شفت توخالی هستند تا در صورت اعمال بار اضافی قادر به تحمل آن باشند.

از این گیربکس در صنایع بسیار زیادی استفاده می شود. سیستم های تصفیه روغن و نفت، کارخانجات ساخت قطعات خودرویی، توربین های بادی، کارخانجات تولید پلاستیک و پلیمر و حتی بسیاری از ماشین آلات صنعتی که نیاز به گشتاور بالایی برای کار دارند، از گیربکس اکسترودر استفاده می کنند.

از جمله مزایای گیربکس اکسترودر دو محوره می توان به عمر طولانی، نویز کم، مقاومت در برابر ضربات ناگهانی، اتلاف حرارت کم، پوشش قدرت گسترده، ظرفیت بار قوی، دقت سنگ زنی بالا، سختی دندانه های مناسب، استفاده از آلیاژ های مستحکم و دمای پایین عملکردی گیربکس اشاره کرد. گیربکس اکسترودر دو محوره در اکسترودر های مختلفی استفاده می شود که از جمله معروف ترین آن های اکسترودر ساخت انواع لوله های پلیمری، پلی اتیلنی، پلی پروپیلنی و پی وی سی است. این تجهیزات قادر به تولید حجم بالایی از این قطعات در بازه زمانی کوتاهی هستند

 

اجزای تشکیل دهنده گیربکس اکسترودر

 

گیربکس اکسترودر شامل قطعات مختلفی است که هر یک کاربری به خصوصی در شکل دهی دارند.

 

 • ناحیه تغذیه یا قیف تغذیه : در واقع یک قالب برای شکل دهی قطعه است. مواد مورد نظر می تواند به صورت پودر وارد ناحیه تغذیه شده و سپس به آن حرارت داده شود تا به حالت مذاب در آمده و شکل مورد نظر را بگیرد. در غیر اینصورت مواد می تواند به صورت مذاب وارد ناحیه شده و پس از آن به ناحیه تراکم وارد شده تا شکل قالب در بیاید.

 

 • محفظه یا پوسته : از دیگر اجزای اکسترودرها می باشد که تمامی قطعات را درون خود دارد. این محفظه ها می توانند از جنس فولاد یا آلیاژهای خاص ساخته شوند که بسته به کاربری آن می تواند متفاوت باشد.

 

 • صافی  : یکی دیگر از قطعات کاربردی اکسترودرها است. این تجهیزات برای فیلتر کردن ناخالصی ها و مواد نا همگون از مذاب است. صافی ها کمک می کنند تا قطعه خروجی به شکا کاملا خالص و همگن از جنس مورد نظر باشند.

 

 • مارپیچ : یکی دیگر از قطعات مهم اکسترودر ها، مارپیچ است. مارپیچ در واقع خط انتقال مواد به سمت ذوب کردن و شکل دهی است. در این قسمت مارپیچ به کمک نیروی درگ مواد را به جلو هدایت کرده و کمک می کند تا محصول نهایی کاملا مطابق با قالب مد نظر ساخته شود.

 

کاربرد گیربکس اکسترودر

 

از گیربکس اکسترودر در صنایع زیر میتوان استفاده نمود :

1 ) سیمان سازی و فولاد سازی

2 ) کارخانجات سازنده قطعات خودرویی

3 ) ماشین آلاتی که نیازمند گشتاور بالایی برای کار میباشند

4 ) پلاستیک و پلیمر

5 ) صنایع غذایی

6 ) کاشی و سرامیک

مزایای گیربکس اکسترودر 

1 ) تحمل بار ضربه ای بیشتر به نسبت به گیربکس های مشابه به آن 

2 ) تحمل بار شعاعی بیشتر به نسبت به گیربکس های مشابه به آن 

3 ) یاتاقان بندی مناسب با معتبر ترین برندهای سازنده یاتاقان 

 

بهترین گیربکس اکسترودر موجود در بازار کدام است؟

گیربکس مارک Guamo  ، این برند از جمله شرکت های تولیدی بزرگ در حوزه ساخت گیربکس بوده که در چین جزو معتبر ترین شرکت های تولید گیربکس محسوب میشود و این شرکت در زمینه تولید گیربکس اکسترودر صنعتی صاحب نام و نشان میباشد.

 

از کجا گیربکس اکسترودر مارک Guamo اصل تهیه کنیم؟

گروه صنعتی بهساز پلیمر وارد کننده مستقیم و فروش گیربکس اکسترودری چینی مارک GUAMO در ایران میباشد.

 

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر

سایزهای گیربکس:

 112، 133، 146، 173، 180، 200، 225، 250، 215، 330، 375، 420، 450

 

با نسبت 1 به 12.5 و 1 به 16بصورت خروجی شفت چپ و راست با چپ گردش  روغن و مدار سردکن آب برای روانی گیربکس

 

برای اکسترودر قطر ۴۵ میلی تا ۱۵۰ میلی

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر

سایر قطعات و تجهیزات جانبی ماشین آلات صنایع پلاستیک و قطعات انواع اکسترودر

– سیلندر و ماردون تک مارپیچ قطر 50 – 150 میلی

– سیلندر و ماردون دو مارپیچ کونیکال و موازی

– انواع گیربکس اکستوردر ( گیربکس سیلندر ماردون 4 – 90 کیلووات )

– فیلتر توری دستی و اتوماتیک جک هیدرولیک و پنوماتیک

– هد دای اکسترودر . قالب اکسترودر ( قالب ملت بلون و اسپان باند )

– هد دای ورق PP.PS.PE.PVC.PET

– ملت پمپ . گیر پمپ اکسترودر Melt Pump . Gear Pump

– سنسور فشار مذاب اکسترودر

 

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع پلاستیک و گرانوساز فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت ** گیربکس اکسترودر صنعتی   *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

091222038550

 

منبع : گروه آی تی بهساز پلیمر 

سایت : cupplast.ir

گرانول بازیافتی چیست و روش های تولید گرانول بازیافتی

گرانول های بازیافتی گونه ای دیگر از گرانول ها میباشند که این گرانول ها از پلیمر و ضایعات پلاستیک ، نظیر PE ، PP و سایر پلاستیک های قابل بازیافت ساخته میشود و به جهت استفاده از آن بایستی آن را ذوب کرده و سپس شکل داد تا بتوان قطعات جدیدی ساخت . برای تولید گرانول بازیافتی بایستی ابتدا ضایعات پلاستیکی و پلیمری در داخل دستگاه بازیافت شود و پس از برش ، این ضایعات پلاستیک به تکه های ریزی تبدیل شده که به این تکه های ریز، گرانول بازیافتی میگویند.

یکی از فاکتور های مهم در تولید گرانول بازیافتی ، کیفیت گرانول در عرصه مصرفی صنعت میباشد زیرا گرانول های بازیافتی فرآوری شده از پسماند های متفاوت پلاستیک ها میباشد ، عواملی نظیر روش بازیافت ، نوع شست و شو گرانول ، تفکیک و جداسازی بهینه آن و … همگی تاثیر مستقیمی در کیفیت گرانول بازیافتی و قیمت تمام شده آن دارد.

گرانول بازیافتی

گرانول بازیافتی

نحوه بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به گرانول پلاستیک

در مرحله اول، برطبق نوع ضایعات پلاستیک نظیر پلیمر و نایلون و … مرتب سازی میشوند. سپس به وسیله دستگاه آسیاب ضایعات پلاستیک خرد و به قطعات ریز تری تبدیل میگردد ، در ادامه روند بازیافت ، ضایعات پلاستیک خرد شده ، شسته شده و آماده انتقال به دستگاه گرانول ساز میشود. در مرحله بعدی نیز پلاستیک ها را در دستگاه گرانولساز میریزند و سپس پلاستیک ذوب گردیده و به صورت رشته های کوچکی از دستگاه خارج میگردد. در همین هنگام ، کاتر رشته های پلاستیک را ریز ریز میکند و به صورت ماده اولیه مانند گرانول پلی اتیلن و پلی پروپیلن و سایر انواع گرانول های پلیمری در میآورند.

بررسی روش های تولید گرانول بازیافتی

 

1 ) تولید گرانول رشته ای

اولین روش برای تولید گرانول بازیافتی ، به صورت رشته ای صورت میگیرد. از آنجا که ساخت دستگاه تولید این روش نسبتا ساده میباشد، در بازار داخلی با استقبال زیادی روبرو شده است. در این روش ابتدا بایستی تکه های مذاب پلاستیک از داخل دستگاه اکسترودر عبور کرده و سپس صافی بصورت رشته ای خارج میگردد. در ادامه این مواد را از استخر آبی جهت سرد شدن عبور میدهند و سپس از آن به سمت آسیاب پلاستیک هدایت میکنند تا بعد از پردازش خشک شوند، البته لازم به ذکر است از این روش برای تولید مواد تازه استفاده نمیشوند زیرا اکثرا دارای لبه های تیز هستند و این خشکی ها منجر به پایین آمدن خروجی نهایی محصولات میگردند.

 

2 ) تولید گرانول خشک

در روش تولید گرانول خشک، پلاستیک های خرد شده بعد از ذوب شدن، در اکسترودر و عبور از صافی؛ از سوراخ های ریزی خارج شده و به همان شکل مذاب ، به وسیله تیغه ای با سرعت زیاد برش میخورند و همزمان به وسیله ایجاد مکش و با عبور از مسیر های لوله ای، سرد و خشک میگردند.

لازم به ذکر است ساخت این نوع دستگاه گرانول ساز نیازمند دقت بیشتری داشته و قیمت این خط تولید به مراتب بالاتر از روش قبل میباشد. اما گرانول تولیدی در این روش ، بسیار شبیه به گرانول نو میباشد و از نظر ویژگی های پلاستیک ، دارای ثبات بهتری در این نوع مواد وجود دارد.

 

3 ) سیستم واتررینگ “Water Ring Cutting”

این روش مانند تولید گرانول خشک میباشد با این تفاوت که مواد بعد از گذشتن از صافی و بریده شدن، با استفاده از نیرو گریز از مرکز به دور مخزنی میچسبند . در اطراف این مخزن آب سردی در جریان میباشد که باعث کاهش دمای مواد میباشد . در این روش مواد به شکل دانه های عدس در میآیند و این روش برای کامپاند های شکننده استفاده میشود.

 

4 ) برش زیر آب “Under Water Cutting”

در این روش نیز همانند روش رشته ای بعد از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت شده و در همان جا به سرعت برش میخورند، این روش اغلب برای ظرفیت های بالا ( به عنوان مثال یک تن در ساعت ) استفاده میگردد و یکی از دلایل آن ، بالا بودن هزینه نگهداری سیستم میباشد. این روش برای بیشتر ترمو پلاستیک ها مناسب میباشند.

 

به چه علت بایستی از گرانول بازیافتی استفاده کنیم ؟

 

1 ) انگیزه های اقتصادی :

در مرحله اول، انگیزه های اقتصادی منجر به جذب افراد به این صنعت شده است. برای پایین آوردن هزینه و استفاده بهینه از منابع ، مهمترین انگیزه واحد های تولیدی جهت استفاده از گرانول بازیافتی، مبحث اقتصادی آن میباشد. همچنین خود فرآیند بازیافت هم با ایجاد ارزش افزوده قابل توجهی همراه میباشد ، به عنوان مثال بعد از تبدیل مواد ضایعات به گرانول، قیمت آن در بازار مصرفی ، رقمی حدود سه تا شش برابر خواهد شد، با این تفاسیر ، به هیچ عنوان نباید از اثرات مثبت بازیافت انواع مختلف لاستیک غافل شد. بکارگیری از گرانول بازیافتی علاوه بر صرفه اقتصادی ، از نظر زیست محیطی نیز دارای مزایای بسیاری میباشد.

 

2 ) انگیزه های زیست محیطی

همانطور که میدانید عمر مواد پلاستیکی بسیار زیاد است و تا سالیان سال به صورت دست نخورده در طبیعت باقی میماند، دفن یا رها سازی آن ها در محیط زیست اثرات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. سوزاندن این مواد هم ، علاوه بر آزادسازی گازهای سمی و آلودگی ها و خطرهای ناشی از آن، باعث افزایش میزان گازهای گلخانه ای و نهایتا گرم تر شدن کره زمین خواهد شد. طبق آمار نشان داده شده حدود پنج الی ده درصد تولیدات صنعت پلاستیکی کشور بازیافت شده و مجددا به چرخه تولید و استفاده باز میگردد. بازیافت و تولید گرانول بازیافتی یکی از روش های مرسوم مدیریت زباله و همچنین بهره برداری بهینه از منابع سوخت فسیلی مانند نفت و گاز طبیعی است.

 

کاربرد انواع گرانول های بازیافتی 

از آنجا که سالانه ضایعات پلاستیکی زیادی در سطح کشور تولید میگردد، لازم و ضروری است که این ضایعات پلاستیک را بازیافت و با تبدیل آن ها به انواع گرانول پلاستیک نظیر گرانول PE و  PP  و PS و … استفاده مجدد از آن ها در صنایع تولیدی و بسته بندی ، میتوان در سرمایه و انرژی تولید کنندگان صرفه جویی نمود.

 

ضمن تشکر از مطالعه مقاله فوق امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد … جهت هرگونه سوال میتوانید همه روزه با کارشناسان ما در تماس باشید

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

  منبع : گروه آی تی بهساز پلیمر 

سایت : cupplast.ir

پلیمر آن گرید و پلیمر آف گرید چیست؟ | Off Grade & On Grade 

 

امروزه ، با پیشرفت تکنولوژی روز افزون ، برای تولید محصولات پلاستیکی ، دستگاه ها و شیوه های متنوعی ایجاد شده است. میان تمامی روش های جدید از گرانول و پودر پلیمر بعنوان ماده اولیه جهت تهیه پلاستیک استفاده میگردد اما اکثر تولید کنندگان ترجیح میدهند از گرانول جهت تولید محصولات پلاستیکی استفاده نمایند . علت این امر اینست که در فرآیند تولید پلاستیک ، استفاده از گرانول بسیار راحت تر از پودر پلیمر بوده و نتیجتا در بیشتر اوقات از گرانول استفاده میکنند. 

از مواد پلیمری ، در ساخت انواع نایلون و سایر مواد پلاستیکی به شکل وسیع استفاده میشود، به نحویکه برای ساخت همه ظروف یکبار مصرف و بطری ها ، تولید کنندگان از مواد پلیمری استفاده میکنند. در صنایع پتروشیمی، مواد پلیمری از نظر کیفیت دارای چند گرید میباشند که به آن ها گرید آف و آن پتروشیمی میگویند. در این مقاله از گروه صنعتی بهساز پلیمر به بررسی پلیمر آف گرید و آن گرید میپردازیم ، تا انتها همراهمان باشید.

منظور از پلیمر آن گرید یا آف گرید چیست؟ | Off Grade & On Grade

منظور از پلیمر آن گرید یا آف گرید چیست؟ | Off Grade & On Grade

پلیمر آن گرید (on-grade)

هنگامی که مواد پلیمری از هر جهت با استاندارد ها تطابق داشته باشدو دارای بهترین کیفیت باشد، به آن ها آن گرید گفته میشود ، مواد آن گرید بی شک قیمت بالاتری به نسبت مواد آف گرید دارا میباشند. اما با تمامی این تفاسیر برخی تولید کنندگان از گرید آف درجه یک استفاده میکنند که دارای قیمت مناسب تری دارند. 

 

پلیمر آف گرید (off-grade)

(off-grade) ، گرانول های پلیمری بازیافتی میباشند که استاندارد های تعریف شده و مورد نیاز ( شامل استاندارد های ظاهری و فیزیکی و مکانیکی ) در صنعت پتروشیمی را ندارند. بدین جهت ، این مواد را بصورت جداگانه دسته بندی میکنند و به آن ها (off-grade) میگویند. اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر بررسی کنیم، محصولات پتروشیمی دو شاخه اساسی دارند با نام های شاخصه جریان مذاب ( MFI )  و شاخصه دنسیتی یا ( DENSITY ) که این دو شاخصه مانند یک استاندارد عمل میکنند و چنانچه محصول پلیمری ، خواص ذکر شده در دیتا شیت محصول نو را دارا نباشد ، عنوان آف گرید به خود میگیرد. 

حال چنانچه گرید یک محصول پلیمری ، یکی از شاخصه های بالا را نداشته باشد به آن گرید آف یک و چنانچه محصول پلیمری هر دو شاخصه مذاب و چگالی را نداشته باشد و از محدوده آن ها خارج باشد ، به آن گرید آف دو میگویند. برای بررسی بیشتر مواد آف گرید و درجات آن بایستی بگوییم که برخی اوقات ، امکان دارد مواد اولیه پلیمری هر دو شاخصه مذاب و چگالی را داشته باشد اما در مواد اولیه آن ، آلودگی ها یا رگه های سیاه رنگی مشاهده شود که همین امر موجب میشود آن مواد اولیه در دسته گرید آف یک قرار بگیرد.حالت دیگر در مواد آف گرید آن است که ماده اویه تولیدی ، یکی از شاخصه های مذاب یا چگالی را نداشته و علاوه بر آن دارای آلودگی هم باشد. در این حالت ماده اویه گرید آف دو نامیده میشود. 

در مورد گرید آف 3 بایستی بگوییم که چنانچه ماده اولیه تولید شده علاوه بر نداشتن شاخصه های استاندارد ، ناخالصی هایی نظیر سنگ ریزه و زباله ریز و درشت نیز داشته باشد و به عنوان آف گرید درجه سه شناخته میشوند . مواد گرید آف درجه دو و سه ( off2 و off3 ) عملا ضایعات تلقی میشوند. ( off2 و off3 کالاهای ضایعاتی هستند) 

 

لیست قیمتهای مختلف قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف

گروه صنعتی بهساز پلیمر با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و آماده ارائه و فروش دستگاه ظروف یکبار مصرف  در ظرفیت ها و سایز های مختلف میباشد

برای اطلاع از قیمت های ** قطعات مختلف خط تولید دستگاه ظروف یکبارمصرف *** با شماره زیر در تماس باشید

 

گروه صنعتی بهساز پلیمر 

09122203855

منبع : گروه آی تی بهساز پلیمر 

سایت : cupplast.ir

معرفی انواع پلاستیک ها و کاربرد های آن ها

 

انواع پلاستیک ها

انواع پلاستیک ها

 

پلاستیک ها موادی جامد و پایدار هستند با منشا نفت و گاز، پلاستیک ها امروزه جایگزین مناسبی برای چوب و فلز و شیشه و سرامیک میباشند . همانطور که میدانید شناخت انواع پلاستیک ها از جنبه های متفاوت حائز اهمیت میباشد. در این میان میتوان به قیمت مواد پلاستیکی ، کاربرد قطعه تولید شده و از همه مهمتر بازیافت پلاستیک اشاره نمود.

اهمیت بازیافت پلاستیک با توجه به وضعیت بحرانی محیط زیست مشهود میباشد. برای بازیافت پلاستیک ، مسئله شناسایی انواع پلاستیک بسیار حائز اهمیت میباشد. انواع پلاستیک ها دنیای بسیار عظیم و صد البته خطرناکی دارند ، آن ها برای طبیعت خطری جدی بوده ولی هنوز هم ، جایگزین کاملی برای این مواد پیدا نشده است.

 

تقسیم بندی انواع پلاستیک ها

 

پلاستیک ها در کل به سه گروه طبقه بندی میشود که در زیر به بررسی هریک پرداخته ایم :

1 ) ترموپلاستیک ها ( ترموپلاست ها ) که به آن ها پلاستیک های گرمانرم میگویند .

2 ) ترموست ها که به آن ها پلاستیک های گرما سخت میگویند.

3 ) الاستومر ها

 

ترموپلاستیک ها

این گروه از پلاستیک ها با افزایش و کاهش دما تغییر حالت میدهد ، به عبارت دیگر ترموپلاستیک ها در اثر حرارت نرم شده و با کاهش دما مجددا سخت میشود ، نایلون از نمونه های بارز ترموپلاستیک ها در زندگی امروز میباشد.

 

ترموست ها

به این گروه از پلاستیک ها ، گرماسخت میگویند ، زیرا در هنگام شکل گیری ، حالتی دائمی به خود میگیرد و با گرم کردن مجدد آن ، نمیتواند آن ها را نرم کرد یا تغییر حالت داد ، در کل میتوان گفت این نوع پلاستیک ها هرگز ذوب نمیشوند.

 

الاستومر ها

پلیمر هایی که دارای قابلیت کشسانی یا ارتجاعی بالایی را داشته باشند، الاستومر میگویند، این مجموعه شامل محصولات مختلفی نظیر ، شیلنگ ها ، لاستیک خودرو و … میباشد. اگر بخواهیم تعریف دقیقی از الاستومر ها ارائه دهیم ، بعنوان یک تعریف کلی الاستومر ها ، دسته بزرگی از مواد میباشد که در گروه پلیمر ها قرار میگیرد . ویژگی بارز این مواد ، قابلیت ارتجاعی آنها میباشد. قابلیت ارتجاعی الاستومر ها ، این امکان را برای مواد فراهم میکند که بعد از اعمال نیرو به آن ها ( مثلا کشش ) و حذف نیرو ، قطعه الاستومری بحالت اولیه خود در اثر مدت زمان کم بازگردد.

 

 

انواع ترمو پلاست ها ( انواع پلاستیک های گرما نرم )

 

پلی الفین ها

پلاستیک پلی اتیلن

پلی اتیلن از ارزانترین پلاستیک میباشد و دارای کاربرد بسیاری در صنعت پلاستیک سازی میباشد. پلاستیک پلی اتیلن در دو دسته پلی اتیلن سبک و سنگین تولید شده و پلی اتیلن دارای مقاومت به سایش بالایی میباشد. این نوع پلاستیک در صنعت بسته بندی ، ساخت اسباب بازی ، آزمایشگاه ، ساخت قطعات پزشکی و ساخت ظروف مقاوم در مقابل مواد شیمیایی خورنده کاربرد دارد.

 

پلاستیک پلی پروپیلن

پلی پروپیلن ، جزو سبک ترین پلاستیک تولید شده میباشد که این نوع از انواع مواد پلاستیکی خاصیتی شبیه به پلی اتیلن دارد، اما نسبت به آن سخت تر میباشد و دمای ذوب آن بالاتر است … از پلاستیک پلی پروپیلن در ساخت پوشاک های یکبار مصرف استفاده میشود.

 

پلیمر های وینیلی

پلی وینیل کلراید

این دسته مواد در دو نوع نرم و غیر نرم ساخته میشود. پلی وینیل کلراید غیر نرم ، سخت و شکننده بوده و مقاومت آن به ضربه کم میباشد. مانند انواع لوله های پلاستیکی

پلی وینیل کلراید نرم ، انعطاف پذیر تر است و مقاومت آن به ضربه بالا است.

 

پلی وینیل استات

این نوع پلاستیک همان چسب مصرفی در ساخت لوازم خانگی میباشد.

 

پلی استایرن

این نوع پلاستیک شفاف و شکننده بوده و در تولید ظروف غذا و کارتن تخم مرغ و کلاه دوچرخه مورد استفاده قرار میگیرد. البته لازم به ذکر است ظروف تولیدی از پلی استایرن در مقابل حرارت ، رادیکال استایرن آزاد کرده که برای سلامت انسان مضر میباشد.

 

ویژگی های ترمو پلاستیک ها

بعضی ترمو پلاستیک ها مستحکم و گران بوده و بجای فلز استفاده میشوند و برخی دیگر ، در محصولاتی که همه روزه با آنها سرو کار داریم مورد استفاده قرار میگیرد.

برخی ویژگی برخی ترموپلاستیک ها شامل موارد زیر میباشد :

1 ) دارای فواید کاربردی زیاد

2 ) دارای استحکام بالا

3 ) مقاوم در برابر گرما و جمع نمیشوند

4 ) به سادگی خم نمیشوند.

5 ) شدیدا قابل بازیافت بوده.

6 ) سبک وزن هستند.

7 ) هزینه فرآوری پایینی دارند.

8 ) مقاومت شیمیایی بالایی دارند.

9 ) گاها در مقابل گرما نرم و در مقابل سرما سخت میشوند.

10 ) تحت فشار بالا شکسته میشوند

11 ) به نسبت ترموستات ها گرانتر هستند .


بررسی ترموست ها

همانطور که گفته شد این دسته از انواع مواد پلاستیکی ، بعد از پخت و شکل گیری ، در معرض حرارت تغییر شکل نمیدهند، ترموستات ها دارای سختی بالایی بوده و مقاومت عالی در مقابل حرارت و حلال های شیمیایی و جریان الکتریکی دارند. ساختار شیمیایی پلاستیک های گرما سهت ، ناپایدار بوده و در آن میتوان در آن اتصال عرضی ایجاد نمود.

 

چند خاصیت مهم پلاستیک های ترموست عبارتند از :

1 ) انعطاف ناپذیر و سخت

2 ) مقاومت حرارتی بالا

3 ) دارای ثبات ابعادی

4 ) دارای ثبات رنگ پذیری

 

انواع ترموست ها

رزین های فرمالدئیدی

جزو سخت ترین انواع مواد پلاستیکی ترموست ها بوده که شدیدا شکننده هستند از این رزین ها در ساخت لنت ترمز، کلید و پریز ، ظروف غذاخوری آشپزخانه و … استفاده میشود.

 

پلی استر ها

پلی استر ها از واکنش بین الکل و اسید تولید شده و در صنایع نساجی کاربرد دارد ، ظروف تولید شده از پلی استر از نفوذ اکسیژن جلوگیری میکند و مانع فاسد شدن مواد غذایی میشود. به همین علت کاربرد وسیعی در بسته بندی غذا و نوشیدنی دارد.

 

رزین های اپوکسی

این نوع رزین ها چسبندگی خوبی میان سطوح داشته و در مقابل خوردگی مقاوم میباشند.  از اپوکسی ها در صنعت برق برای محافطت قطعات الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

ویژگی ترموست ها

1 ) سخت و انعطاف ناپذیر میباشد

2 ) در مقابل گرما مقاوم بوده

3 ) پایا هستند

4 ) دارای ثبات ابعادی هستند

5 ) در برابر قارچ مقاوم میباشند .

6 ) ثبات رنگی خوبی دارند.


انواع الاستومر ها

 

نچرال رابر ( NR ) { پلی ایزوپرن  }

نچرال رابر ( نام دیگر آن : لاستیک طبیعی ) هنگامی استفاده میشود که محصول نیازمند خاصیت ویژه حرارتی و … نباشد . نچرال رابر دارای خاصیت مکانیکی بسیار خوبی بوده و فرآیند پذیر است و دارای قیمت مناسبی است. رابر مشابه ای که میتوان به آن اشاره کرد SBR ( استایرن بوتا دی ان رابر )  میباشد.

 

بوتیل رابر ( IIR )  |  کلرو بوتیل رابر ( CIIR )   |   برومو بوتیل رابر (BIIR)

دسته دوم رابر ها، لاستیک هایی میباشد که مقاومت بسیار خوبی در مقابل ازون و هوا داشته و در مقابل گازها و روغن های گیاهی ، نفوذ ناپذیر بوده و یا مقاومت بالایی دارند.

 

نیتریل رابر ( NBR )

این الاستومر ها دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل روغن ها داشته اما در برابر اوزون و اثرات محیطی مقاومت بالایی ندارند.

 

کلروپرن رابر ( CR )

این دسته الاستومر ها مقاومت بسیار خوبی در مقابل روغن های گیاهی ، نفتی و آلیفاتیک داشته ، اما در مقابل روغن های آروماتیک ، مقاومت بالایی ندارند.

 

سیلیکون رابر

مقاومت این الاستومر در برابر سرما و گرما بالا بوده و در اصطلاح عایق حرارتی خوبیست اما دارای خاصیت مکانیکی بالایی نمیباشد.

ویژگی الاستومر ها

همانطور که گفته شد الاستومر ها خاصیت کشسانی و ارتجاعی دارند. خاصیت دقیق الاستومر ها ، تحت تاثیر نوع لاستیک و اجزای ترکیبی و شیوه اعمال نیرو و فرآیند تولید و شکل  طرح محصول است.

 

 

بررسی تجربیات کشورهای مختلف در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

 

در سال های اخیر با افرایش رشد جمعیت و پیشرفت صنعت و افزایش بسیار سرعت تولید انواع محصولات و افزایش فرهنگ مصرف گرایی در جوامع بشری در سرتاسر جهان، حجم انبوه ضایعات تولیدی در کره زمین بقدری افزایش یافته که توده آن از توده تمامی جانداران کره زمین بیشتر است.

در سال های اخیر ، کره زمین با بحران های بسیاری روبرو شده که بی سابقه بوده و تابحال تجربه آنها را نداشته است و همه آنها را مدیون بشر میباشد. یکی از مهمترین و اصلی ترین بحران که زندگی روی کره زمین را شدیدا تهدید میکند بحران محیط زیست میباشد که رابطه مستقیمی با ما انسانها دارد. افزایش حجم زباله های تولیدی در کره زمین منجر شده همه کشور ها ، علی الخصوص کشور های پیشرفته توجه به صنعت بازیافت را بهتر درک کنند و در این راستا نیز اقدامات مهمی را انجام دهند. این کشور ها توانسته اند به سایر کشور ها نشان دهند که میتوان استفاده مناسبی از حجم بسیار زباله کرد و فقط راه حل مقابله با ضایعات، دفن و دفع زباله نبوده ، چون این اقدامات نتنها منجر به آسیب رسانی به محیط زیست و جانداران میشود و بایستی بهتر مدیریت شوند. بلکه منبعی غنی جهت درآمد زایی و بهبود اقتصاد کشورها هستند.

 

ما در این مقاله از گروه آی تی بهساز پلیمر به بررسی تجربیات کشورهای مختلف در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک میپردازیم ، تا انتها همراهمان باشید.

 

بررسی تجربیات کشورهای مختلف در خصوص بازیافت ضایعات

بررسی تجربیات کشورهای مختلف در خصوص بازیافت ضایعات

*******************************************************************

برای مطالعه بیشتر : روش های بازیافت ضایعات پلاستیک چگونه است ؟

*******************************************************************

بررسی تجربیات کشور آلمان در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

آلمان جزو پیشتازان در عرصه بازیافت ضایعات مختلف میباشد که از سه دهه قبل تاکنون، توانسته بهره اقتصادی بسیاری از ضایعات ببرد. آلمان بخاطر اختراع سیستم تفکیک زباله کامل در اماکن تولید زباله شامل اماکن خدماتی ، تولیدی ، صنعتی ، تجاری و تفریحی و اداری و مسکونی و … توانسته به این سطح از پیشرفت دست پیدا کند، براساس آمار ، در یک دوره زمانی حدود 7 ساله که به سال 2008 منتهی می شود، مقدار بازیافت ضایعات در آلمان با 16% افزایش به 64 درصد رسیده است. البته در سالهای اخیر با فرهنگ سازی، اندازه کلی ضایعات تاحدی کاهش یافته و میزان ضایعات را به 62% رسانده است. در کل مردم آلمان به درجه ای از علم و آگاهی رسیده اند که میدانند بایستی اندازه تولید پسماند را کاهش بدهند.

طبق  قانون مدیریت بازیافت ضایعات در کشور آلمان ، ضایعات خانگی توسط مسئولین محلی مدیریت میشود یعنی جمع آوری ، حمل و سنجش و بازیافت و عملیات دفع ضایعات بصورت کامل با نظارت مسئولین محلی صورت میگیرد. در مورد ضایعات در آلمان قانونی ساده و تاثیر گذار وجود دارد این قانون میگوید (* فضایی برای نگه داشتن زباله ها و ضایعات غیر طبیعی وجود ندارد *) . برطبق این قانون ، غیر از زباله هایی که راهی جز دفن برای آن ها وجود ندارد سایر موارد را بایستی جزو ضایعات بازیافتی قرار داد بدین ترتیب میتوان زمینه ای جهت سرمایه گذاری در این صنعت و فرصتی برای گسترش بسترهای اقتصادی ایجاد نمود، در پی اجرای این قانون ، تولید کنندگان هم نظر خود را در مورد بسته بندی کالا ها و محصولات تغییر داده و به سمت سادگی تمایل پیدا کردند.

علاوه بر موارد ذکر شده ، فعالیت های آلمان در خصوص بازیافت ، تنها بسنده به این موارد نبوده و بلکه با استخدام 200000 نفر نیرو انسانی شامل کارگر و کارمند که سالانه حدود 50 میلیون دلار گردش مالی بهمراه داشته ، و به مدیریت قسمت اقتصادی ضایعات تولیدی در داخل کشور میپردازد.علاوه بر این نمایشگاه های متفاوتی در طول سال برگذار میکنند که نمایشگاه اقتصاد زباله ها در راس آن ها قرار میگیرد. در واقع میتوان گفت افزایش سطح آگاهی شهروندان و فرهنگ سازی و تبادل نظر میان صاحب نظران در این عرصه را به این شیوه امکان پذیر میسازد .


بررسی تجربیات کشور آمریکا در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

آمریکا از دیگر کشور های پیشرفته در بخش بازیافت انواع ضایعات و مدیریت درست آن ها بوده که از اواخر دهه 70 میلادی اقدامات مهمی در این زمینه انجام داده است. این کشور صاحب قدرت و مدعی تکنولوژی ، قانون حفاظت از محیط زیست از سال 1978 به تصویب رسیده و به سبب این قانون ، بازیافت ضایعات به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در یحث مدیریت ضایعات مورد توجه قرار گرفته است . از جمله دستاورد های تصویب این قانون ، توانایی در بازیافت 28 % از ضایعات تولیدی میباشد که تقریبا در 15 سال 2 برابر شده و شرکت های زیادی را ترغیب کرده اند تا در این قسمت فعالیت کنند ، البته هزینه های پایین بازیافت ضایعات نیز ، مزید بر علت میباشد.

مسئولات آمریکایی در رابطه با بازیافت ضایعات، بسیار هوشمندانه عمل کرده و با تبدیل تهدید به فرصت در خصوص تولید ضایعات و نتایجی که میتواند بر روی محیط زیست داشته باشد، نتایج مطلوبی را کسب کرده اند. بطوریکه از آن بعنوان یک فرصت شغلی یاد میشود ، این امر در سایر کشور ها هم میتواند پیاده سازی شود تا مسئله تولید ضایعات حل شود. زیرا امروزه ، ضایعات تولیدی را جزو مهمترین چالش ها دانسته و بدون تردید با مدیریت صحیح و کارآمد، میتواند بر ابعاد مختلف زندگی بشر تاثیرگذار باشد.

آمریکا در خصوص مدریریت ضایعات به گونه ای عمل کرده که دولت صرفا در مدیریت ضایعات جامد دخیل بوده و مابقی ضایعات به بخش خصوصی واگذار گردیده و بدین جهت بخش خصوصی 59 % از مدیریت ضایعات در کشور آمریکا را عهده دار میباشد و به خوبی آن را نظارت و کنترل میکند. نکته جالب آن است که دولت آمریکا تا 3 دهه قبل ، بیشتر از 50 % مدیریت ضایعات را بر عهده داشته و دخالت بخش خصوصی ، راهکاری برای برون رفت از معضلات و مسائل مرتبط با موضوع بازیافت را بکار میگرفتند. طبق آمار نشان داده شده از منابع خبری مختلف در آمریکا که نشان میدهد گردش مالی در طی 1 سال نشئت گرفته از بازیافت ضایعات مختلف میباشد و حدود 140 هزار فرصت شغلی برای بازیافت ضایعات به شکل مستقیم ایجاد نموده است.

چنانچه در کشور های نیمه صنعتی و در حال توسعه ، بتوانند مشابه این طرح هایی را پیش بگیرند ، به طور قطع میتوان گفت نتایج بسیار مطلوب و خوبی بدست میآورند. زیرا در این نوع کشورها، همواره نرخ بیکاری بیشتر از کشور های صنعتی بوده و مقدار آلودگی ناشی از پسماند و ضایعات نیز طبعا بیشتر میباشد.

 


بررسی تجربیات کشور ژاپن در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

در مبحث ضایعات و مدیریت آن، کشور ژاپن بسیار عالی عمل کرده است. ژاپن که جزو کشورهای آسیایی میباشد و توانایی رقابت با کشورهای اروپایی را دارا میباشد. این کشور بازیافت ضایعات را جزو مهمترین و اصلی ترین سیاست های خود قرار داده و سالانه مقادیر زیادی از ضایعات مختلف نظیر پلاستیک ، فلزات و کاغذ را به چرخه بازیافت برمیگرداند، روزانه هز شهروند ژاپنی به صورت میانگین 1200 گرم زباله ایجاد کرده که حدود 20 % آن بازیافت میشود . ژاپنی ها در راستای اجرای این برنامه، توانسته اند در سازگاری و کاهش اثر تغییر آب و هوا و جوی هم موفق باشند. بطوریکه با کاهش مصرف سوخت فسیلی در راستای اجرای این برنامه ها، توانسته در سازگاری و کاهش اثر تغییر آب و هوا هم موفق باشند ، به نحویکه با کاهش مصرف سوخت های فسیلی ، قطع کمتر درختان و استخراج منابع معدنی ، تولید گازهای گلخانه ای را به حداقل رسانیده اند.

 


بررسی تجربیات کشور استرالیا در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

کشور استرالیا از دیگر کشور های پیشرو در صنعت بازیافت ضایعات مختلف میباشد و آمار حاکی از بازیافت ضایعات ، 52 % گزارش داده شده است.  کشور استرالیا توانسته نام کشور خود را جزو برترین های صنعت بازیافت قرار بدهد. گزارش ها حاکی از آن است که حدود 5 میلیارد دلار گردش مالی سالانه استرالیا به بخش بازیافت ضایعات اختصاص داشته و بررسی ها و مطالعات مختلف مربوط به این صنعت، نشان میدهد ، مهمترین انگیزه شهروندان استرالیایی برای مشارکت در صنعت بازیافت ضایعات، اشتغال زدایی میباشد که فرهنگ سازی نیز ، نقش اساسی برای این موضوع دارد.  طبق آمار ، بیش از 10000شغل بصورت مستقیم و 28000 شغل یه شکل غیر مستقیم از صنعت بازیافت بووجود آمده است.

 


بررسی تجربیات کشور سوئد در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

درحالیکه ضایعات در کشور های مختلف به عنوان یک مشکل شناخته میشود و مسئولین ، در فکر راهکاری برای کنترل و هدایت درست ضایعات در مسیرهای بازیافت برداشته اند، میتوان گفت که سوئد با کمبود ضایعات مواجه شده و حتی باعث شده این کشور اقدام به واردات ضایعات از کشورهای مجاور نماید. در کشور سوئد تنها فقط یک درصد از ضایعات تولیدی در منازل قابل بازیافت ندارد که این رقم ، بسیار دور از تصور میباشد زیرا در کشور های اروپایی این عدد به 38 % رسیده است.

در کشور سوئد 14 درصد ضایعات ، جهت تولید کود ، 36 درصد ضایعات  تولید شده برای بازیافت مصرف میشود. در کشور اروپا میانگین بازیافت ضایعات 22 % میباشد که میانگین این بازیافت در سوئد، 14 % از میانگین اروپا بالاتر میباشد. علاوه بر این موضوع ، برای تامین 20 % از برق لازم برای دستگاه های گرمازا و 250 هزار خانوار ، 49 درصد ضایعات بازیافتی سوزانده میشود.

ظرفیت دستگاه های سوزاننده ضایعات در سوئد، بالاتر از میزان ضایعات موجود در آن است که همین امر، دولت مردان را ترغیب مینماید که حدود 2 میلیون ضایعات در سال وارد کنند که حدودا 800 هزار تن آن از نروژ وارد میشود. این موضوع با توجه به هزینه های روز به روز در حال افزایش انرژی ، دارای اهمیت ویژه ای میباشد، قوانین سخت گیرانه و جدی ای برای کنترل گازهای آلاینده ناشی از کارخانجات بازیافت ضایعات در این کشور وضع شده است.

 


بررسی تجربیات کشور سوئیس در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

در سوئیس ، درسوپرمارکت ها، از سطل های ویژه ای برای تفکیک انواع شیشه استفاده میشود و ضایعاتی نظیر شیشه و کاغذ ، دور ریخته نمیشود. در شهر های مختلف سوئیس ، زباله های سبز، که ناشی از مرتب سازی باغچه های منزل و اماکن عمومی مختلف است، هر 2 هفته یکبار جمع آوری میشود و ضایعات کاغذی هم به صورت رایگان جمع آوری میشود. در این کشور ، شهروندان ، سطح آگاهی عمومیشان، به میزانی رسیده که ضایعات آلومینیومی و حلبی را در باکس های ویژه ای که برای آن ها تعبیه شده قرار دهند و همچنین بطری های دست دوم را به سوپر مارکت ها تحویل دهند و مابقی ضایعات مانند مواد شیمیایی و روغنی را به صورت کاملا جدا شده ، جمع آوری میشوند تا هزینه جداسازی آن ها به حداقل برسند. حدود 80 % از بطری های پلاستیکی که رایج ترین نوع بسته بندی برای انواع نوشیدنی ها میباشد، بازیافت شده که علاوه بر درنظر گرفتن جنبه های زیست محیطی آن، جنبه های اقتصادی و مالی نیز مورد توجه قرار میگیرد. با اینکه بازیافت ضایعات در سوئیس به صورت کامل رایگان میباشد، اما قانونی در این کشور تصویب شده برای دور ریختن زباله ها بایستی هزینه پرداخت کرد ، در واقع دور ریختن هر کیسه زباله حداقل یک یورو هزینه دارد.

 

*******************************************************************

برای مطالعه بیشتر : بازیافت ضایعات پلاستیک و تمامی نکات مربوط به آن

*******************************************************************

 


بررسی تجربیات کشور یونان در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

کشور یونان جزو کشور های ناموفق در مدیریت ضایعات میباشد حدود یک پنجم ضایعات این کشور از پلاستیک هایی با قابلیت بازیافت تشکیل شده که بصورتی که ارقامی نظیر 1 میلیارد محفظه مواد شوینده ، 1 میلیاد بطری آب پلاستیکی ، 1 میلیارد بطری بسته بندی نوشیدنی های غیر الکلی مورد استفاده ، سالانه در یونان تولید میشود و فقط یک درصد از آن ها به چرخه بازیافت بازمیگردد …

عقب ماندگی 15 ساله یونان از مابقی کشور های عضو اتحادیه اروپا ، موضوعی میباشد که مسئولین و مقامات آن ها را تصدیق نموده اند. البته لازم به ذکر است دولت یونان اعلام کرده قصد بالا بردن سطح خود در زمینه بازیافت ضایعات را داشته و پایتخت یونان با مصرف هزینه 75 یورویی ، بزرگترین مرکز بازیافت در اروپا را تاسیس نموده و آن را بلااستفاده گذاشته است.

 


بررسی تجربیات کشور ایتالیا در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

در کشور ایتالیا برای جمع آوری و فرآوری ضایعات ، قوانین مختلف به تناسب هر منطقه به تصویب رسیده است. در شهر رم ( پایتخت ایتالیا ) قوانین جدید تری وضع شده است. به عنوان مثال برای شهروندانی که به سطح زباله بازیافت در نزدیکی خود دسترسی داشته و اما از آن ها استفاده نمیکنند ، جریمه نقدی در نظر میگیرند. البته لازم به ذکر است شهروندان رم به کم بودن تعداد این سطل زباله ها اعتراض داشته و تقاضای افزایش آن را دارند. زیرا در بیشتر اوقات ، با سطل های پر روبرو هستند .

 


بررسی تجربیات کشور سنگال در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

در کشور سنگال هرچند ، تکنولوژی بازیافت ضایعات چندان چشمگیر نمیباشد ، اما بازیافت ضایعات دارای اهمیت خاصی است. بصورتیکه ضایعات بسیار زیادی بازیافت میشوند ، شهروندان سنگالی، انواع ضایعات نظیر ضایعات پلاستیکی و بطری های آب معدنی و ضایعات کاغذی نظیر انواع کتب درسی و غیر درسی ، روزنامه و مجله و … ، همچنین نیز انواع پسماند های تر مانند پوست میوه را از هم جدا کرده و از آنها نهایت استفاده را میبرند ، به عنوان مثال ضایعات فلزی برای بسته بندی انواع قوطی رب و کنسرو مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین این کشور ، قسمتی از ضایعات فلزی خود را به کشور های اروپایی ارسال میکنند و ازین طریق هم درآمدی به دست میآورند.

 


بررسی تجربیات کشور چین در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

این کشور که همواره ادعای پیشتازی در همه عرصه ها دارد در مبحث مدیریت ضایعات نیز نام خود را حفظ کرده است. حجم بسیار عظیم از ضایعات را جمعیت بیش از یک میلیاردی چین ، به صورت روزانه تولید مینمایند. با این حال نیز، ظرفیت کارخانه های بازیافت ضایعات در چین بحدی رسیده که از سایر کشور ها هم زباله وارد مینمایند و بازیافت میکنند . کشور چین جزو بزرگترین متقاضی برای واردات انواع ضایعات در کل دنیا میباشد قسمتی از ضایعات دورریز کشور آمریکا وارد چین شده و به صورت کالاهای چینی به کشور های غربی صادر شده و به همین دلین چین با این جمعیت بسیار کلان ، جزو صادر کننده کالاهای مختلف به اکثر کشور های دنیا میباشد.

 


بررسی تجربیات کشور تایوان در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

موضوعی که باعث شده نام تایوان هم در این لیست قرار بگیرد ، توانایی آن در تولید انواع البسه و منسوجات به کمک بازیافت پلاستیک های دست دو میباشد. با هر 8 میلیارد بطری پلاستیکی میتوان مواد اولیه جهت تولید لباسی سازگار با محیط زیست با قابلیت های متعدد فراهم نمود. علاوه بر این موضوع ، محصولات گوناگونی نظیر زیپ لباس و مو مصنوعی و گلدان نیز میتواند به این روش تولید گردد. ضمنا قابل ذکر است رسیدن به سطح بازیافت 73 درصدی ، رتبه ایست که کشور تایوان توانسته آن را از آن خود کند.

 


بررسی تجربیات کشور دانمارک در خصوص بازیافت ضایعات پلاستیک

کشور دانمارک برای تحقق سیاست های زیست محیطی خودش، کشورش را در مسیری قرار داده که بتواند از ضایعات و پسماند بعنوان یک منبع ارزشمند استفاده نماید و دفن آنها را به کمترین و حداقل ترین مقدار ممکن برساند. 10 درصد مردم دانمارک به شکل مستقیم و غیر مستقیم در فرآیند بازیافت نقش داشته و این موضوع ارتقا آگاهی آن ها از بازیافت ضایعان را نشان میدهد. انواع مختلف ضایعات تا حد ممکن بازیافت میشوند و فقط چنانچه قابلیت بازیافت را نداشته باشند برای دفن کردن انتخاب میشوند.

 


سخن پایانی

توسعه شهر های صنعتی و افزایش روز افزون نیاز های شهروندی از یک سو و افزایش آگاهی در حوزه مسائل زیست محیطی از سوی دیگر ، باعث شده که مدیریت پسماند را به عنوان امری بسیار مهم در فرآیند برنامه ریزی شهری در نظر بگیریم. نتایج پژوهشی انجام شده در کشور های اروپایی و آسیایی و آمریکایی ، نشان میدهد که کشور های اروپایی مواردی مانند ایجاد سطل بازیافت | بازیافت کاغذ و انواع بطری های پلاستیکی | بازیافت زباله های خانگی و فرهنگ سازی در خصوص بازیافت را مد نظر قرار داده است.

در کشور های آسیایی مانند ژاپن و مالزی نیز، مدیریت پسماند به مشارکت شهروندان و قسمت خصوصی و بازیافت متکی میباشد و مدیریت پسماند در آمریکا ، مبتنی بر 4 رکن ( کاهش زباله از مبدا تولید | بازیافت و سوزاندن و تبدیل آن به انرژی و دفن بهداشتی  ) میباشد.   سیاست کشور کانادا در خصوص مدیریت پسماند را بر موضوع کاهش پسماند های جامد شهری قرار داده است.